reklama

"...aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..." Juliusz Słowacki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościWe wtorek, 21 lutego przypadał Dzień Języka Ojczystego, czyli święta ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece... Publicznej jest wystawa książek nawiązująca do tematyki języka polskiego. Wśród pozycji na wystawie jest wiele poradników najbardziej popularnych znawców mowy polskiej, takich jak profesora Jana Miodka czy profesora Jerzego Bralczyka. Święto języków zostało ustanowione w celu podkreślenia różnorodności językowej i zwrócenia uwagi na języki zagrożone i ginące.
reklama

Język polski nie należy do prostych języków. Istnieje w nim wiele zasad ortografii, interpunkcji, gramatyki. Według internetowych rankingów język polski jest jednym z najtrudniejszych języków zaraz po arabskim i chińskim.

(…) nasze mówienie i pisanie nie służy na szczęście tylko prostej komunikacji, ma wiele różnych ważnych funkcji – powinno precyzyjnie opisywać rzeczywistość, powinno wyrażać relacje między ludźmi, powinno nam też dawać coś w rodzaju satysfakcji. Sprowadzenie mówienia i pisania do takiej tylko służebnej funkcji przekazywania informacji bardzo zubożyłoby nasze życie. W wyścigu szczurów do wartości promowanych na rynku takich jak szybkość i efektywność poświęciliśmy już tak wiele wzbogacających zwyczajów i rytuałów, że coraz mniej mamy z życia radości i satysfakcji. Nie chciałbym, aby wśród pięknych rzeczy, z których zrezygnujemy, były także subtelności językowe.


pisze prof. Bralczyk w "Znaki diakrytyczne są nam potrzebne do szczęścia", kultura.onet.pl, 18 lutego 2013

Obchody święta Języka Ojczystego wyrażają zbiorową pamięć, tradycję, historię i kulturę oraz podtrzymywanie tożsamości narodowej. W tej celebracji języka pomocne będą słowniki, poradniki, wydawnictwa popularyzujące język polski. I właśnie takie zbiory pokazuje mielecka biblioteka, zachęcając do wypożyczenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama