Język polski nie należy do prostych języków. Istnieje w nim wiele zasad ortografii, interpunkcji, gramatyki. Według internetowych rankingów język polski jest jednym z najtrudniejszych języków zaraz po arabskim i chińskim.
(…) nasze mówienie i pisanie nie służy na szczęście tylko prostej komunikacji, ma wiele różnych ważnych funkcji – powinno precyzyjnie opisywać rzeczywistość, powinno wyrażać relacje między ludźmi, powinno nam też dawać coś w rodzaju satysfakcji. Sprowadzenie mówienia i pisania do takiej tylko służebnej funkcji przekazywania informacji bardzo zubożyłoby nasze życie. W wyścigu szczurów do wartości promowanych na rynku takich jak szybkość i efektywność poświęciliśmy już tak wiele wzbogacających zwyczajów i rytuałów, że coraz mniej mamy z życia radości i satysfakcji. Nie chciałbym, aby wśród pięknych rzeczy, z których zrezygnujemy, były także subtelności językowe.
pisze prof. Bralczyk w "Znaki diakrytyczne są nam potrzebne do szczęścia", kultura.onet.pl, 18 lutego 2013
Obchody święta Języka Ojczystego wyrażają zbiorową pamięć, tradycję, historię i kulturę oraz podtrzymywanie tożsamości narodowej. W tej celebracji języka pomocne będą słowniki, poradniki, wydawnictwa popularyzujące język polski. I właśnie takie zbiory pokazuje mielecka biblioteka, zachęcając do wypożyczenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.