Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Aby była bezpieczna i spokojna warto wykonać badania prenatalne, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.
Od 5 czerwca 2024 r. zmieniły się warunki włączenia kobiet w ciąży do diagnostyki prenatalnej w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ.
Badania nieinwazyjne przysługują wszystkim ciężarnym bez względu na wiek,co nie było możliwe bezpłatnie wcześniej.
Co to są badania prenatalne?
Badania prenatalne to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to istotne, gdyż leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie.
Kobietom w ciąży badania prenatalne finansuje NFZ
Od 5 czerwca wszystkie kobiety w ciąży mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostyką prenatalną w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Bez względu na wiek. Wcześniejszym kryterium był wiek od ukończenia 35 lat. Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Kieruje na nie lekarz prowadzący ciążę.
W ramach programu finansowanego przez NFZ kobieta ciężarna może wykonać badania nieinwazyjne, tj.:
- USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6 dni)
- badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol.
W przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki:
-uzyska poradę genetyczną i wykona badania cytogenetyczne.
Otrzyma także skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Jak wyglądają podkarpackie dane?
Aktualnie na terenie Podkarpacia trzy placówki podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie takich badań: Szpital Specjalistyczny Pro Familia w Rzeszowie, NZOZ HOMED w Głogowie Młp., oraz Centrum Medyczne MAMI w Czudcu.
W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie konkursu, aby zwiększyć liczbę placówek.
Program cieszy się dużym zainteresowaniem w województwie podkarpackim. W ubiegłym roku z darmowych badań prenatalnych skorzystało 5 775 kobiet.
Więcej informacji można uzyskać w Poradniku Pacjenta NFZ.
Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.