Badanie to, skierowane do dzieci po ukończeniu pierwszej doby życia, dostarcza szybkiej informacji o stanie słuchu niemowlęcia. Jest to prosta procedura, przeprowadzana przy użyciu sondy umieszczanej w uchu dziecka. Konieczne jest jedynie uzyskanie zgody matki oraz wypełnienie ankiety dotyczącej ryzyka uszkodzenia słuchu u noworodka.
Program jest największą inicjatywą profilaktyczną tego typu w Polsce, funkcjonującą od 2003 roku dzięki wsparciu fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wyniki badań są zapisywane na formularzu zgody, którego część dołączana jest do dokumentacji wypisowej noworodka. Dodatkowo, w książeczce zdrowia dziecka umieszczany jest certyfikat - jak tłumaczy Dominika Markowska, położna zaangażowana w projekt i prowadząca profil instagramowy #rodze_w_mielcu wraz z koleżankami.
Niebieski certyfikat oznacza prawidłowy wynik badania, natomiast żółty wskazuje na potencjalne ryzyko lub nieprawidłowości i jest sygnałem do dalszej diagnostyki audiologicznej - dodaje położna Ewelina Kusek.
Mimo to położne podkreślają, że prawidłowy wynik badania przesiewowego nie gwarantuje, że w przyszłości słuch dziecka nie ulegnie zmianie. Warto obserwować, czy dziecko reaguje na głośne dźwięki, głosy, naśladuje usłyszane dźwięki oraz zwraca uwagę na źródło dźwięku.
W przypadku wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym, który może wystawić skierowanie na dalsze badania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.