Reklama

Darmowe posiłki dla uczniów. Zobacz, które dzieci się kwalifikują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Darmowe posiłki dla uczniów. Zobacz, które dzieci się kwalifikują - Zdjęcie główne

Jeżeli sytuacja finansowa Twojej rodziny jest trudna, warto zgłosić w szkole chęć korzystania z darmowych posiłków dla dziecka. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W tym roku szkolnym kontynuowany jest rządowy program "Posiłek w szkole i w domu". Zobacz, jakie kryteria trzeba spełniać, żeby dziecko miało szansę na darmowy obiad w szkolnej stołówce.

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 przeznacza co roku na żywienie dzieci 550 milionów zł. Łącznie z budżetu państwa przyznano 2,7 mld zł. Środki mają zapewnić pomoc zarówno osobom starszym, jak i dzieciom, które pochodzą z rodzin znajdujących się w trudniej sytuacji życiowej.

Darmowe obiady dla dzieci i potrzebujących rodzin 

Wsparcie udzielane jest w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup jedzenia albo "świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych". 

W przypadku dzieci i uczniów pomoc realizowana jest poprzez stołówki w szkołach, przedszkolach lub poprzez żywienie w żłobku. W pozostałych sytuacjach Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zawiera umowy z lokalami gastronomicznymi, w których wydawane są posiłki dla osób wymagających pomocy, w szczególności starszych, chorych i niepełnosprawnych. Aby zakwalifikować się do pomocy i korzystać z posiłków należy spełnić odpowiednie kryteria. 

  • W przypadku dzieci, które mogą otrzymać darmowy obiad w stołówce, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1 200 zł. W niektórych uzasadnionych sytuacjach, gdy dziecko nie spełnia tych wymagań, ale rodzice wyrażą chęć przyjęcia pomocy w postaci posiłku w szkole, dyrektor szkoły lub przedszkola może poinformować ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia takiego wsparcia. 
  • W przypadku pozostałych osób pomoc w postaci bezpłatnego posiłku udzielana jest potrzebującym, których dochód na osobę wynosi 900 złotych w przypadku rodzin, natomiast w sytuacji osoby samotnej: 1164 zł. 
 

Gorący posiłek nie tylko w dni szkolne 

Co ważne, w przypadku uczniów, jak i osób dorosłych, które kwalifikują sią do programu, w sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia gorącego obiadu np. w dni wolne od nauki, można udzielić pomocy w inny sposób. Jak? Dostarczając produkty spożywcze lub pieniądze w postaci zasiłku (wyłącznie) na zakup jedzenia. 

Rodziny, które chciałby uzyskać wskazaną pomoc muszą się zgłosić do swojego Ośrodka Pomocy Społecznej i wyrazić taką chęć. Powinny to zrobić również rodziny, których dochód nieznacznie przekracza podane wyżej kwoty. Dlaczego? Otóż niektóre samorządy zwiększyły dostępność do pomocy w formie posiłków poprzez podniesienie górnej granicy kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania wsparcia. Czytaj: można mieć wyższe dochody niż te wymienione w tekście i mimo wszystko kwalifikować się do pomocy. Warto więc dopytać. 

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy