reklama

Koncert Andrzeja Kołakowskiego czyli lekcja historii w Kanie [ZDJĘCIA, VIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW sobotę, 25 lutego odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego barda i piewcy ethosu Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych. Wydarzenie zorganizował Józef Serafin, który od wielu lat prowadzi w Mielcu „Ruch Patriotyczny” i organizuje spotkania z naukowcami czy osobami związanymi z historią.
reklama

Na koncert przybyło wiele osób wśród nich przedstawiciele duchowni parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu oraz władz miasta  z Dębicy. Podczas spotkania odbyła się zbiórka na rzecz pomnika Żołnierzy WiN -ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja w Dębicy organizowana przez Fundację Non Notus.

Andrzej Kołakowski podczas koncertu grał własne utwory a w czasie przerw opowiadał historie o życiu i walce wielu żołnierzy partyzanckich, zasłużonych w naszym regionie, odkrywając w ten sposób historię dla obecnych na spotkaniu słuchaczy.

„Jeśli chodzi o partyzantów, którzy walczyli w lesie z komunistami po 1944, czy 1945 roku, to oni właściwi poszli, do lasu w czasach okupacji niemieckiej i z tego lasu już nie wrócili do domu, bo w domu czekało na nich więzienie albo śmierć. Zatem walczyli dalej.
„Ballada o drugiej konspiracji” nie jest dedykowana majorowi Zaporze, ale zawsze, gdy śpiewam tę balladę, jest ona dla mnie bliska sercu. Pierwszego marca wypada już nie długo a 8 marca minie rocznica zamordowania pana majora Zapory, o tym też należy pamiętać

reklama

— opowiadał Kołakowski.


„Jeśli chodzi o lekcje wychowania patriotycznego trudno sobie wyobrazić lepsze teksty źródłowe dla nauczycieli niż listy.
W jednym z listów do syna pan pułkownik Ciepliński pisał, że w obliczu skazania na śmierć, w obliczu egzekucji cieszy się, że będzie mógł umierać jako Polak za Polskę, jako katolik za świętą wiarę katolicką, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Można powiedzieć, że Ciepliński obok Witolda Pileckiego to drugi święty, jeżeli chodzi o głęboką duchowość. Mówił on zawsze: starałem się żyć tak, żeby w godzinie śmierci, raczej się cieszyć niż lękać. Myślę, że to dwa piękne świadectwa wielkich rycerzy Rzeczypospolitej.”

reklama

— kontynuował.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama