reklama

Mielczanin ze łzami w oczach: "Po 3 latach straciłem opiekę"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Mielczanin ze łzami w oczach: "Po 3 latach straciłem opiekę" - Zdjęcie główne

Pan Dominik z Mielca relacjonuje, że opiekun został mu zabrany po 3 latach z dnia na dzień. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPan Dominik, który choruje na porażenie 4-kończynowe posiadał swojego opiekuna, który pomagał mu w życiu codziennym. Jak relacjonuje - po 3 latach opiekun został mu zabrany z dnia na dzień.
reklama

Czym jest porażenie 4-kończynowe?

Po ciężkim wypadku doznałem porażenia 4-kończynowego. Nie jestem w stanie nawet samemu wziąć szklanki wody do ręki. Nie jestem w stanie samodzielnie funkcjonować. Miałem opiekuna, który przychodził do mnie, zapewniał mi jako taki komfort w życiu codziennym. Niestety, po 3 latach został mi on odebrany z dnia na dzień. Jestem w takim razie ciekawy, w jaki sposób przyznawani są opiekunowie dla osób takich jak ja? Jak to wszystko funkcjonuje w naszym mieście? 

- pyta nas Pan Dominik.

Porażenie 4-kończynowe, znane również jako tetraplegia lub kwadriplegia, to rodzaj paraliżu, który wpływa na wszystkie cztery kończyny, czyli zarówno na ręce, jak i nogi. Stan ten często obejmuje również trudności z kontrolą mięśni tułowia, co może wpływać na zdolność do samodzielnego oddychania, mówienia, a nawet na kontrolę funkcji fizjologicznych. Porażenie 4-kończynowe jest zazwyczaj wynikiem uszkodzenia wysokiego odcinka rdzenia kręgowego, co może być spowodowane urazem, takim jak wypadek samochodowy lub upadek, chorobą (na przykład przez procesy zapalne, nowotworowe) lub innymi stanami medycznymi.

reklama

Uszkodzenie rdzenia kręgowego na różnych poziomach prowadzi do różnego stopnia porażenia i utraty czucia poniżej miejsca urazu. Im wyżej w rdzeniu kręgowym nastąpi uszkodzenie, tym większy zakres ciała może być dotknięty porażeniem. Leczenie i rehabilitacja osób z tetraplegią skupiają się na maksymalizacji pozostałej funkcji, poprawie jakości życia i wspieraniu samodzielności w możliwie największym zakresie, z użyciem różnych technik rehabilitacyjnych, pomocy technicznych i, w niektórych przypadkach, operacji.

Pytanie do Urzędu Miejskiego

O wyjaśnienie sprawy zapytaliśmy Urząd Miejski w Mielcu. Treść maila, którą wysłaliśmy, wyglądała następująco:

Na początek przedstawię treść listu, jaki otrzymał Pan, który zwrócił się do mnie z tą sprawą.

reklama

Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że Komisja Rekrutacyjna na podstawie weryfikacji złożonej przez Pana karty zgłoszeniowej do Programu: "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, zakwalifikowała pozytywnie Pana wniosek do udziału w programie, ale w związku z wykorzystaną liczbą miejsc został Pan umieszczony na liście rezerwowej.

Środki finansowe na realizację zadania zostały pozyskane z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.

W przypadku zwolnienia się miejsca na świadczenie usługi asystencji osobistej, zostanie Pan niezwłocznie powiadomiony listownie.

A teraz opis przypadku, z którym zadzwonił do mnie Pan, który otrzymał list.

reklama

Pan Dominik posiadał asystenta, który pomagał mu przez 3 lata. Byłem u Pana Dominika w domu. Jest to człowiek, który nie może ruszyć się z łóżka ze względu na porażenie 4-kończynowe. Jego mama, która miałaby się nim opiekować, też nie jest w stanie tego zrobić ze względu na to, że 90-letnia mama Pana Dominika sama potrzebuje opieki. Natomiast Pan Dominik nie jest w stanie sam nawet wziąć do ręki szklanki wody. Z tego względu Pan Dominik poprosił mnie o to, żebym zapytał Państwa:

O ogólne informacje o programie

Na jakiej zasadzie wybierane są osoby, które otrzymują opiekę?

Ile wynosi czas oczekiwania w kolejce dla osób takich, jak Pan Dominik, ponieważ z jego informacji wynika, że niektóre osoby, które otrzymały taką pomoc są w stanie funkcjonować samodzielnie

reklama

Czy jest szansa, żeby ktoś z biura podszedł na miejsce i zobaczył, jak faktycznie prezentuje się stan osób chorych, nie tylko Pana Dominika, ale też innych. Pan Dominik twierdzi, że nie ma dokładnych informacji na temat osób chorych, tylko są one wybierane "zza biurka"

Kto w Mielcu powołał tę Komisję, żeby w razie czego móc się z nim skontaktować

Pan Dominik prosi również o ewentualne rzeczy dodatkowe, które chcieliby Państwo przekazać, a nie znalazły się w wyżej wymienionych pytaniach

Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedź

Pozdrawiam,

Kacper Piękoś,

Redaktor Naczelny Korso Mieleckiego

Miasto odpowiada

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, prezentuje się następująco:

Głównym celem Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2024, finansowanego w 100% z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,  jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

  • o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne) - 30 miejsc
  • o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne) - 38 miejsc
  • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne) - 3 miejsca
  • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne) - 8 miejsc.
W roku 2023 Gmina Miejska Mielec złożyła wniosek o środki finansowe w ramach ww. Programu, w którym planowała objąć wsparciem w roku 2024 - 123 osoby na kwotę 2 992 986,00 zł. Niestety wniosek nie został zaakceptowany, następstwem czego było zmniejszenie liczby osób z niepełnosprawnością na 79, równolegle pomniejszając kwotę o ponad milion złotych do wysokości 1 938 663,00 zł.

21 grudnia 2023 roku Gmina Miejska Mielec rozpoczęła rekrutację do udziału w Programie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Do dnia 24 stycznia 2024 roku, przyjętych zostało 215 wniosków.

Na jakiej zasadzie wybierane są osoby, które otrzymują opiekę

Komisja Konkursowa, która została powołana zarządzeniem nr 2108/2023 Prezydenta Miasta Mielca z dnia 20 grudnia 2023r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu rekrutacji i udziału w Programie "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 oraz powołania Komisji rekrutacyjnej, rozpatrywała każdy złożony wniosek, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie oraz w karcie oceny.

Materiały w tej sprawie można znaleźć pod linkiem: Zarządzenie nr 2108/2023 Prezydenta Miasta Mielca z dnia 20 grudnia 2023r. (bip.gov.pl)

Ile wynosi czas oczekiwania w kolejce dla osób takich, jak Pan Dominik, ponieważ z jego informacji wynika, że niektóre osoby, które otrzymały taką pomoc są w stanie funkcjonować samodzielnie

W piśmie z dnia 15 stycznia Pan Dominik został poinformowany, że jego wniosek został pozytywnie zakwalifikowany do udziału w programie, ale w związku z wykorzystaną liczbą miejsc został Pan umieszczony na liście rezerwowej.  Następnie w piśmie z dnia 23 stycznia 2024 roku, otrzymał Pan informuję, że w związku z rezygnacją z usługi asystencji osobistej innego uczestnika Programu, Komisja Rekrutacyjna podjęła decyzję o przyznaniu Panu usługi asystencji osobistej. Podsumowując Pan Dominik w roku 2024 otrzyma pomoc Asystenta. Usługa ta może być realizowana po podpisaniu umowy z Wojewodą Podkarpackim na którą oczekujemy.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama