W Mielcu funkcjonuje schronisko, noclegownia i ogrzewalnia, która zimą może okazać się ratunkiem dla osób, które nie mają gdzie spać w czasie mrozów. Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn znajduje się przy ul. Sandomierskiej 19 w Mielcu. To tam osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie zimą.
O zasadach funkcjonowania i przyjmowania osób, a także konkursie na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn, rozmawialiśmy z Agatą Ćwięką, naczelnik wydziału spraw społecznych i zdrowia.
Emanuel Grzegorczyk-Zając: Na jakich zasadach osoby mogą przebywać w noclegowni?
Agata Ćwięka: W noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych, ogrzewalni mogą przebywać osoby zdolne do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce. W noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych nie mogą przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub pod wpływem substancji psychoaktywnych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przebywanie w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Noclegownia świadczy bezdomnym tymczasową pomoc w postaci miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia. Pomoc przyznana w formie tymczasowego schronienia w ogrzewalni lub noclegowni nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej. Każdy może skorzystać z tej formy wsparcia.
EGZ: W związku z konkursem - kto do tej pory prowadził noclegownię? Czy istnieje zagrożenie że placówka zostannie bez zarządu? Do kiedy konkurs będzie rozstrzygnięty?
AĆ: Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn, noclegownia oraz ogrzewalnia mieszczą się przy ul. Sandomierskiej 19 w Mielcu i obecnie prowadzone są przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Mieleckie. Przedstawiciele zarządu Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta (Prezes Koła Grzegorz Lubieniecki, Wiceprezes Koła i kierownik Schroniska Angelika Cybulko ) spotkali się z panią Adrianą Miłoś zastępcą Prezydenta oraz Agatą Ćwięką Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w sprawie funkcjonowania tych placówek w roku 2024. Spotkanie przebiegało w atmosferze dużego zrozumienia i uznania dla ofiarnej pracy opiekunów i kierownictwa. Dla zapewnienia ciągłości działań otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego Gminy Miejskiej Mielec zostanie rozstrzygnięty do końca grudnia 2023 roku.Również w październiku doszło do spotkania pracowników Gminy Miejskiej Mielec (MOPS, Straży Miejskiej, Policji, Urzędu Miejskiego) i kierownictwa Schroniska w celu omówienia procedury udzielania pomocy osobom potrzebującym w okresie zimowym 2023/2024 na terenie miasta Mielca.
EGZ: Jak duże jest zainteresowanie nocowaniem w schronisku w okresie jesienno-zimowym?
AĆ: Zainteresowanie pobytem w noclegowni można powiedzieć, że jest duże. Znacznym ułatwieniem a zarazem chęcią do korzystania z tej usługi jest brak postępowania administracyjnego. Od stycznia do kwietnia 2023 roku w Noclegowni w Mielcu przebywało 57 osób a w ogrzewalni 12 osób.Noclegownia czynna jest cały rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach: od 1 października do 31 marca od 18.00 do 8.00, od 1 kwietnia do 30 września od 19.00 do 7.00. Ogrzewalnia świadczy usługi w okresie od 1 października do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18.00 do 8.00 lub przez całą dobę.
Zeszłej zimy w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło 28 osób, a rok wcześniej 44 osoby. Tylko zeszłej zimy Policja otrzymała 1324 zgłoszenia o osobach bezdomnych wymagających udzielenia pomocy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.