reklama

Nadal rośnie liczba "śmieciówek" zawieranych przez pracodawców. W jakich branżach jest ich najwięcej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nadal rośnie liczba "śmieciówek" zawieranych przez pracodawców. W jakich branżach jest ich najwięcej? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościOd 2021 roku pracodawcy mają obowiązek informowania ZUS o zawieranych przez nich umowach o dzieło. Dzięki temu, wiemy ile osób pracuje na ten rodzaj umowy "śmieciowej".
reklama

Pracodawcy, którzy zawierają z pracownikami umowy o dzieło, muszą wypełnić formulach RUD, a następnie dostarczyć go do ZUS. – Zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych. To doskonała baza wiedzy dla ekonomistów oraz ekspertów z dziedziny ubezpieczeń społecznych i rynku pracy – mówi szefowa zakładu, prof. Gertruda Uścińska.

Umowy o dzieło. W tym roku jest ich więcej. ZUS zdradza ile

Jak się okazało, liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. była wyższa niż w latach poprzednich. Do czerwca przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. Jest to o 56 tys. więcej formularzy RUD i zgłoszono więcej umów o dzieło niż w pierwszym półroczu 2022 r. i o 152 tys. więcej niż w pierwszym półroczu 2021 r.  

reklama

Dane o zawieranych w Polsce umowach o dzieło, które regularnie publikujemy, pokazują, że - wbrew przypuszczeniom - w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło

– przekonuje szefowa ZUS.

ZUS informuje, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło 51,3 tys. podmiotów. Największą grupę stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS – 98 proc. wszystkich podmiotów. Osób fizycznych, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek, było zaledwie 630. Jest to 1,23 proc. ogółu zgłaszających.

Umowy o dzieło zgłaszano przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W ten sposób przekazano 547,7 tys. formularzy RUD. Jest to 89,74 proc. ogółu zgłoszeń.

reklama

W tych branżach podpisuje się najwięcej "śmieciówek" 

Jak wynika z danych zakładu, częściej zgłaszane były umowy o dzieło zawierane z mężczyznami – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Umowy najczęściej zawierano na jeden dzień i na osiem dni.

Tak zwane śmieciówki podpisywano również z cudzoziemcami. Liczba ta wyniosła w tym roku prawie 13 tys., co stanowi 5,73 proc. wszystkich wykonujących umowy o dzieło. Najczęściej podpisywano umowy z obywatelami Ukrainy – 43,64 proc. Dalej znaleźli się obywatele Białorusi – 21,96 proc., Niemiec – 3,08 proc., Rosji – 2,84 proc., Wielkiej Brytanii – 2,33 proc., USA – 1,99 proc., Francji – 1,89 proc., Włoch – 1,82 proc. i Hiszpanii – 1,49 proc. 

reklama

Chcesz zobaczyć, w jakiej branży najczęściej zawierano tego typu umowy? Zajrzyj do naszej galerii pod artykułem.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama