reklama

Nie żyje najsłynniejszy "Zegarmistrz Światła". Tadeusz Wożniak zmarł w wieku 77 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB/ Tadeusz Woźniak

Nie żyje najsłynniejszy "Zegarmistrz Światła". Tadeusz Wożniak zmarł w wieku 77 lat - Zdjęcie główne

Artysta zmarł w wieku 77 lat. | foto FB/ Tadeusz Woźniak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW wieku 77 lat zmarł polski muzyk, kompozytor oraz wokalista – Tadeusz Woźniak.
reklama

Informację o śmierci artysty podała Polska Fundacja Muzyczna. – Dzisiaj (w poniedziałek, 8 lipca – red.) nadeszła do nas wielce smutna wiadomość – odszedł nasz „Zegarmistrz Światła” – Tadeusz Woźniak. Jakim był muzykiem i wykonawcą - nie musimy przypominać wielbicielom jego twórczości. Jak dobrym był człowiekiem – wie każdy, kto miał okazję go znać – napisano w mediach społecznościowych. 

Nie żyje Tadeusz Woźniak. Skomponował muzykę do kilkuset piosenek

Tadeusz Woźniak działalność artystyczną rozpoczął w 1967 roku. Mimo bardzo bogatego dorobku, muzyk przez większość osób kojarzony jest jako wykonawca piosenki "Zegarmistrz Światła". Zresztą to właśnie z tym utworem zdobył w 1972 roku główną nagrodę na X Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Biblioteka Narodowa przypomina, że Woźniak skomponował muzykę do kilkuset piosenek, blisko stu inscenizacji teatralnych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich, filmów dokumentalnych i animowanych.

W 2012 roku zilustrował muzycznie przedwojenną adaptację Pana Tadeusza (w reż. Ryszarda Ordyńskiego), zrekonstruowaną cyfrowo z ocalałych fragmentów. Dał muzykę wierszom Tuwima, Herberta, Chorążuka i Stachury, wykonywanym potem przez Michała Bajora, Bernarda Ładysza, Andrzeja Poniedzielskiego, Krystynę Prońko, Zbigniewa Wodeckiego i wielu innych artystów. Sam obok własnych kompozycji śpiewał piosenki Katarzyny Gaertner i Agnieszki Osieckiej. Występował z zespołami Dzikusy, Czterech, Niebiesko-Czarni i  Alibabki, koncertował z Czesławem Niemenem – wylicza biblioteka na swojej oficjalnej stronie internetowej. 

Był związany z wieloma scenami dramatycznymi, między innymi z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Biblioteka Narodowa przypomina, że rękopis jego najbardziej znanego utworu "Zegarmistrz światła" prezentowany jest na wystawie stałej w Pałacu Rzeczypospolitej obok dzieł Fryderyka Chopina, Krzysztofa Komedy i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Polska Fundacja Muzyczna przyznaje, że artysta był przyjacielem ich organizacji i wspierał jej działalność. – On sam wsparcia nigdy nie potrzebował, ale na Jego wsparcie zawsze mogliśmy w Fundacji liczyć – przyznano. Na razie nie podano, kiedy odbędzie się pogrzeb artysty, ani na co zmarł artysta. 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama