W filmie wystąpli członkowie Zmotoryzowanej Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im .gen Maczka, młodzież i pasjonaci historii z Mielca. W produkcji zaangażowano również studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Zdjęcia do projektu miały miejsce w Mauzoleum w Michniowie, na terenie Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie oraz w Mielcu. W Przyłęku zrealizowano sceny rekonstruktorskie pacyfikacji z udziałem kilkudziesięciu statystów i pojazdów militarnych. W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały archiwalne w postaci fotografii czy rozmów dokumentalnych ze świadkami i rodzinami ofiar.
Zaraz po pokazie, publiczność miała okazję do dyskusji podczas panelu historycznego. Zadawano pytania pracownikom instytutu a także producentowi filmu. W trakcie dyskusji poruszono nie tylko aspekty filmu, ale także szersze konteksty historyczne, co przyczyniło się do wzbudzenia jeszcze większego zainteresowania zgromadzonych. „To nie tylko pokaz filmowy, to spotkanie ludzi z pasją do historii, którzy pragną poznać trochę zapomniane fakty dotyczące tej świętokrzyskiej miejscowości”, powiedział Pan Adam Gryczman z Fundacji „Prawda i Pamięć. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy zaprezentować obraz, który pozwolił nam zanurzyć się w wydarzeniach minionych czasów i przypomnieć te tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat”.
Pokaz filmu historycznego to również promocja naszego regionu i okazja przedstawienia lokalnej twórczości na tak wymagającym terenie jakim jest Warszawa. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Krzysztof Wyszkowski jeden z legendarnych przywódców Solidarności który bardzo pozytywnie ocenił film.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.