Na przedstawieniu nie mogło zabraknąć śpiewających aniołów, jak również kolędników, którzy zawsze wywołują uśmiech na twarzach. Młodzież wykonywała świąteczne utwory, by umilić oglądanie całego przedstawienia. Okolicznościowe dekoracje, stroje, grę aktorską i oprawę muzyczną przygotowali uczniowie i wolontariusze z ZSO nr 1 według scenariusza i pod kierunkiem pani dr Jolanty Witek.
Co to są Jasełka? Przybliżmy historię o nich. Jest to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli.
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem.
Od wielu lat tradycja Jasełek towarzyszy nam przy świętach. Nie jedna osoba z nostalgią ogląda występy młodych ludzi, czy dzieci jednocześnie wspominając swój udział w ubiegłych latach. Nawet w czasie pandemii odbywały się Jasełka, choć w ograniczonym wydaniu. Obecnie tradycja ta wraca z ogromnym rozmachem nie tylko w szkołach, ale również w innych społecznościach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.