Jak podkreślają prezesi APPN w Mielcu Paweł Mrozik i Jacek Cyganowski, sam pomysł na akademię wyszedł z inicjatywy wtedy wiceprezydenta miasta Mielca Bogdana Bieńka.
- Euroboisko Gryf było nowe, ze sztuczną nawierzchnią i tam właśnie musiały być prowadzone jakieś zajęcia. Na początku miały to być zajęcia dla dzieci z klas 1-3 ,ale później to się tak rozkręciło, że w pewnym momencie mieliśmy prawie 600 dzieci. Stąd powstał pomysł akademii jako placówki, jako instytucji, która mogłaby zrzeszać. Później powstała szkoła i tak do tej pory działamy, rozwijamy się, żeby nasze dzieci miały możliwość rozwoju. Właśnie w takim kulminacyjnym momencie mieliśmy ponad 600 dzieciaków. Poprzez certyfikację związaną z PZPN, która jasno określa, że nie może być tyle podopiecznych, misieliśmy zawęzić grupy do maksymalnie 24-osobowych i dlatego w tej chwili jest to około 300-350 dzieci. Największą bolączką oczywiście są finanse, ale mamy tutaj duże wsparcie od naszych przyjaciół: firma metalowa WB, firma Tarapata, Orzech, Galmet, prywatni sponsorzy. Wszystko jest drogie, sprzęt, treningi, wyjazdy i bez sponsorów nie mielibyśmy szansy istnieć.- zaznacza Jacek Cyganowski.
W czwartek (27 kwietnia ) wręczono odznaczenia i podziękowania, uhonorowano osoby, które przyczyniły się do tego, aby APPN mógł się rozwijać. Nagrodzono trenerów, działaczy oraz samorządowców. A uczniowie I Mieleckiej Szkoły Sportowej w Mielcu przygotowali specjalnie na tę okazję akademię, w której opowiadali o akademii. Nie zabrakło sentymentalnych historii i zabawnych anegdot.
Akademia Piłkarska Piłkarskie Nadzieje powstała w 2013 roku z połączenia się grup dzieci trenujących na osiedlu Smoczka oraz w Wadowicach Górnych z grupami ćwiczącymi przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mielcu. Początkowo trenują ich trzej zapaleni trenerzy Paweł Mrozik, Jacek Cyganowski i Bogdan Mokrzycki. W następnych latach do zespołu trenerskiego dołączają kolejni trenerzy, w szczytowym momencie jest ich ponad dwudziestu.
Symbolem klubu staje się żółty orzeł na czerwono-niebieskim tle wraz z literą M oznaczającą miasto Mielec a zawodnicy trenujący w akademii zyskują określenie "orzełki z Mielca". Maksymą, według której mają postępować młodzi zawodnicy, jest łacińska sentencja „Vincit Omnia Industria" co oznacza "Upór zwycięża wszystko.
Do trenerów Mrozika i Cyganowskiego zaczynają docierać informacje od rodziców mieszkających poza Mielcem, a pragnących, aby ich dzieci trenowały właśnie w tej konkretnej Akademii, o braku możliwości dowożenia na treningi ich dzieci. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom AP "Piłkarskie Nadzieje" otwiera w pierwszym roku swojej działalności oddziały w Radomyślu Wielkim i Maliniu. W kolejnych latach do wymienionych wcześniej miejscowości z powiatu mieleckiego dołączają: Padew Narodowa, Borowa, Chorzelów oraz Nowa Dęba i Cmolas a liczba zawodników trenujących przekracza 500 osób. W kwietniu 2015 roku zarząd stowarzyszenia podpisuje podczas meczu T-Mobile ekstraklasy pomiędzy Cracovią a Pogonią Szczecin umowę partnerską z Cracovią — najstarszym i jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce.
Program szkoleniowy AP Piłkarskie Nadzieje opiera się głównie na NARODOWYM MODELU GRY, Programie szkolenia AMO wydanym przez PZPN, uzupełniony programami szkolenia szkółek Ajaxu Amsterdam oraz Smart Football.
Jako cel główny Akademii przyświeca wówczas wszechstronny rozwój nie tylko fizyczny, ale również intelektualny zawodnika. Z tego właśnie powodu rodzi się pomysł na powołanie do życia Mieleckiej Szkoły Podstawowej i Mieleckiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego "Piłkarskie Nadzieje". Powstają w roku 2016. Mottem szkół stają się słowa „Poprzez trening, naukę i wychowanie, małymi krokami dążymy do doskonałości. Jutro będziemy lepsi, niż jesteśmy dziś." Dzisiaj nie ma gimnazjów, ale trzeci rok funkcjonuje Liceum. Szkoły w ubiegłym roku zmieniły nazwę na I Szkoła Podstawowa Stal Mielec oraz I Liceum Mistrzostwa Sportowego Stal Mielec.
Struktura Szkoleniowa w klubie APPN Mielec: W klubie pracuje 21 trenerów w tym 2 od przygotowania motorycznego i 3 trenerów bramkarzy. Pracują oni z seniorami czwartą Ligą Podkarpacia, Seniorami II Liga Futsalu, Juniorami starszymi, Juniorami młodszymi Trampkarzami Starszymi, Trampkarzami Młodszymi, Młodzikami Starszymi, Młodzikami Młodszymi, Orlikami, Żakami, Skrzatami, jest też zespół dziewcząt Girls.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.