reklama

To nie pomyłka. Mieszkańcy Podkarpacia spędzili w 2023 roku 12 milionów dni na chorobowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

To nie pomyłka. Mieszkańcy Podkarpacia spędzili w 2023 roku 12 milionów dni na chorobowym - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Podkarpacia spędzili 12 milionów dni na chorobowym | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW roku 2023 mieszkańcy Podkarpacia spędzili ponad 12 milionów dni na zwolnieniach lekarskich, osiągając łączną liczbę ponad 1 miliona wystawionych zwolnień.
reklama

Dane pochodzące z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), wskazują na znaczący wzrost absencji chorobowej w porównaniu do 2022 roku. Lekarze wystawili o ponad 9,5 tys. więcej zwolnień. Większość z nich dotyczyła problemów zdrowotnych takich jak infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, zatok, migdałków, bóle układu kostno-szkieletowego, nerwobóle oraz choroby wywołane stresem, a także przypadki związane z ciążą.

ZUS oraz pracodawcy mają prawo do kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich, co ma zapobiegać nadużyciom. Kontrole te mogą przybrać formę weryfikacji orzeczenia o niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS lub sprawdzenia, czy osoba na zwolnieniu nie podejmuje innej pracy zarobkowej. Kontrola może również dotyczyć sposobu wykorzystywania czasu chorobowego, w tym prowadzenia działalności gospodarczej czy uczestnictwa w pracach domowych lub remontach.

reklama

Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę – uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa 

- informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Zarówno ZUS, jak i pracodawcy, przeprowadzają kontrole pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim, co wymaga od ubezpieczonych aktualizacji danych adresowych w przypadku zmiany miejsca pobytu podczas choroby. Należy zwrócić uwagę, że niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia może skutkować utratą prawa do zasiłku.

reklama

Wśród przykładów nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień lekarskich znalazły się przypadki, gdzie osoby na zwolnieniu prowadziły działalność gospodarczą, uczestniczyły w pracach budowlanych, wyjeżdżały na wakacje, czy nawet zajmowały się pracami rolnymi.

Obecnie ZUS intensyfikuje działania weryfikacyjne, co wiąże się z rosnącą liczbą zwolnień lekarskich. Pracodawcy również aktywnie zgłaszają potrzebę przeprowadzenia kontroli, co świadczy o wzmożonej czujności w zakresie nadużywania praw do zwolnień.

reklama
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama