Dzień Podchorążego upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie, pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, co było impulsem do wybuchu Powstania Listopadowego. Dyrektor szkoły, Janusz Kotarba, nawiązał do tej patriotycznej tradycji, witając zgromadzonych gości.
Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili również wicestarosta powiatu mieleckiego - Andrzej Bryła, płk mgr inż. Artur Chapski - szef ośrodka zamiejscowego w Rzeszowie CWRC oraz porucznik Julian Traciak z 3 podkarpackiej brygady obrony terytorialnej w Rzeszowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele różnych instytucji, m.in. naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta Mielca - Mirosław Kapinos, Ks. Janusz Kłęczek - dziekan dekanatu Mielec-Północ, oraz liczni przedstawiciele służb mundurowych.
Po oficjalnej części uroczystości odbyło się ślubowanie kadetów z klasy 1A, które poprowadził koordynator certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego w ZS - Marek Sypek. Następnie odbył się przemarsz klas wojskowych, a na ich czele stanęła Oliwia Czekaj (kl. 4A), wspierana przez poczet sztandarowy.
Po zakończeniu części oficjalnej publiczność miała okazję obejrzeć program artystyczny, nawiązujący tematycznie do Święta Podchorążego. Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Janusza Groszkowskiego, a głównym prowadzącym był Michał Dąbrowski (4A). Uroczystości towarzyszyła prezentacja sprzętu służb mundurowych oraz pokaz szkolnej strzelnicy wirtualnej.
Zaproszeni goście mieli również możliwość skosztowania tradycyjnej wojskowej grochówki i wypieków przygotowanych przez uczniów i uczennice technikum hotelarskiego w ZS. W przygotowania do uroczystości zaangażowały się nie tylko klasy wojskowe, ale także klasy: 2C, 3A, 4D i 5D wraz z nauczycielami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.