Zaćmienie Słońca z dnia 25 października było widoczne w Europie, Uralu i zachodniej Syberii, Północno–Wschodniej Afryce i Południowo–Zachodniej Azji.
Na Facebooku Planetarium EDU czytamy:
W oczekiwaniu na korzystne warunki atmosferyczne uczniowie poznali różnice między teleskopem a lunetą, a także rozmawialiśmy o bezpieczeństwie zerkania w Słońca. Zaćmienie oglądaliśmy teleskopem słonecznym Coronado. Teleskopem mogliśmy bezpiecznie oglądnąć częściowe zaćmienie Słońca, ale również protuberancje widoczne wzdłuż brzegu tarczy słonecznej.
Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Jest zjawiskiem naturalnym które, choć znane od starożytności przypisywano do zjawisk nadprzyrodzonych lub kojarzono ze złymi znakami. Całkowite zaćmienie Słońca może być przerażające dla osób nieświadomych wiedzy o tym zjawisku.
Zaćmienie należy oglądać włącznie przez zaćmieniowe okulary lub specjalistyczne filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. W innym przypadku grozi uszkodzeniem wzroku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.