reklama

W końcu się doczekaliśmy. Oficjalny koniec zagrożenia koronawirusem w Polsce. Znamy szczegóły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

W końcu się doczekaliśmy. Oficjalny koniec zagrożenia koronawirusem w Polsce. Znamy szczegóły - Zdjęcie główne

Nie trzeba będzie już nosić maseczek u lekarza. To tylko jeden z obowiązków, z którymi będziemy się mogli w końcu pożegnać. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z kraju Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 roku. Wiemy, kiedy się skończy. Tym samym oficjalnie pożegnamy się z kilkuletnim zagrożeniem koronawirusem w Polsce.
reklama

Wcześniej obowiązywał stan epidemii związany z COVID-19. Teraz jednak, jak wskazał Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także małą liczbę odnotowywanych zgonów i hospitalizacji, można odwołać nawet stan zagrożenia. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Musimy jeszcze trochę poczekać.

Do lekarza już bez maseczki. Wiemy, od kiedy 

Ile konkretnie musimy poczekać? Stan zagrożenia epidemicznego zostaje odwołany 1 lipca. Oznacza to, że rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 przestaje obowiązywać. Przez co nie będziemy już musieli pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsza informacja jest taka, że znika  obowiązek zakrywania ust i nosa w przychodniach, poradniach, szpitalach i innych placówkach medycznych. Ponadto nie trzeba już będzie przeprowadzać testów diagnostycznych w kierunku zakażenia COVID-19. Przestaną również obowiązywać unijne cyfrowe zaświadczenia COVID oraz szczególne zasad udzielania świadczeń zdrowotnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Zniknie zakaz przemieszczania się koleją na trasie Polska-Białoruś. 

Od 1 lipca nie będzie już obowiązku szczepienia się przeciwko COVID-19. Jak wymieniono w rozporządzeniu, dotyczy to "osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach inne niż wykonywanie zawodu medycznego (...)". W skrócie chodzi o lekarzy, farmaceutów, a także osoby, które pracują w szpitalach, aptekach, czy przychodniach zdrowia. 

Stracą też ważność przepisy pozwalające na przetwarzanie w systemie teleinformatycznym oraz udostępnianie określonym instytucjom danych:

  • osób podlegających kwarantannie lub izolacji z powodu zachorowania na chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
  • osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,
  • osób, które zaszczepiły się  przeciwko COVID-19,
  • osób, które nie zdecydowały się na szczepione przeciwko COVID-19,
  • osób podlegających obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, które poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19.
 

COVID-19 wciąż pod kontrolą 

30 kwietnia został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w aptekach. GIS uważa, że docelowo kontrola nad COVID-19 powinna stać się elementem szerszego nadzoru nad ostrymi infekcjami układu oddechowego, które obejmą przede wszystkim: COVID-19, grypę typu A i B oraz RSV.

Wymienione choroby charakteryzuje zbliżony obraz kliniczny

– tłumaczy Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama