reklama

XIV Festiwal Nauki i Techniki w Mielcu z ciekawą niespodzianką

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kacper Piękoś

XIV Festiwal Nauki i Techniki w Mielcu z ciekawą niespodzianką - Zdjęcie główne

Poznaliśmy program XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. W tym roku czeka nas też ciekawa niespodzianka. | foto Kacper Piękoś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW dniach 17-21 maja odbędzie się w Mielcu XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Niezmiennie jego organizatorem jest CKPiDN i AUT Leonardo. Niemniej nie tędy tym mieleckim świętem nauki patronat obejmują Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Mieleckiego, Prezydent Mielca. W tym roku także Minister Edukacji Narodowej, natomiast patronat naukowy Politechnika Rzeszowska.
reklama

To, co wyróżnia w sposób szczególny ten Festiwal, to organizowane po raz pierwszy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, firmą ThinkHack, Politechniką Rzeszowską oraz partnerami biznesowym powiązanymi z branżą lotniczą (produkcją i obsługującą) I Podkarpackiego Hackathonu Lotniczego AviaTech Challenge.

O tym wydarzeniu jest pierwsza część briefingu. W drugiej części omówimy bardzo skrótowo pozostałe wydarzenia festiwalu, tym bardziej, że takie zgromadzenie oferuje powój się kolejne (nie mniejsze) ogólnopolskie wydarzenia, jakim będzie I Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej.

Hackathon

Podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge – organizowany w dniach 18-19 maja we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, firmą ThinkHack, Politechniką Rzeszowską i z wieloma podmiotami z branży lotniczej. Miejscem wydarzenia będzie hala sportowo-widowiskowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

reklama

Hackathon AviaTech Challenge, to wyjątkowe w skali województwa, ale również w kraju. Wydarzenie ma na celu zgromadzenie kreatywnych i ambitnych osób, które hackują rzeczywistość. Znaczysz coś. Jesteś uczniem, studentem, pasjonatem, makerem, artystą, programistą, designerem czy innowatorem – to wydarzenie jest dla Ciebie bez względu na doświadczenie czy specjalizacje. Nie czekaj, zarejestruj się już dziś! W trakcie 48h pracy przed uczestnikami zostaną postawione zadania skupione wokół kluczowych problemów stojących przed branżą lotniczą. Pula nagród wynosi 50 tysięcy i stale rośnie, na najlepszych czekać będą również nagrody rzeczowe, staże i praktyki. Zapraszamy, bądźcie z nami 18 maja w Mielcu

reklama

- mówił Łukasz Bonarek

Zakładamy, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 200 uczestników, którym zostaną postawione zadania skupione wokół kluczowych problemów stojących przed branżą lotniczą. Uczestnicy będą pracować w zespołach lub w pojedynkę, optymalny zespół liczy 5 osób, im bardziej różnorodny pod względem kompetencji, tym większą ma szansę na przełomowy projekt. Efektem będą rozwiązania na różnym poziomie zaawansowania, często prototyp lub MVP, czasami projekty cząstkowe. Najlepsze pomysły zostaną wynagrodzone finansowo. Ponadto uczestnicy będą walczyć o nagrody rzeczowe, wizyty studyjne, staże i praktyki oraz nagrody specjalnie ufundowane przez partnerów i organizatorów.

Festiwal Nauki i Techniki

Pozostając wierni głównym przesłaniom Festiwalu (promocja nauki i techniki oraz inteligentnej specjalizacji województwa podkarpackiego), wiodącymi wydarzeniami Festiwalu będą:

reklama

1. Ogólnopolski konkurs robotyki przemysłowej – organizowany w dniu 17 maja w siedzibie CKPiDN w Mielcu we współpracy z trzema partnerami z branży robotycznej: KUKA Polska, Yaskawa Polska, Astor oraz Centralną Komisją Egzaminacyjną. Założenia Konkursu sprowadzają się do realizowania przez uczniów z techników kształcących się w zawodzie technik robotyki projektów dotyczących programowania robotów oraz automatyzacji procesów produkcyjnych.

2. Panel Inteligentnych Specjalizacji będący twórczym spotkaniem interesariuszy związanych z konkretną specjalizacją zapisaną w Regionalnej Strategii Województwa Podkarpackiego. W tym przypadku informujemy, że Tematem panelu będzie „Sztuczna inteligencja w edukacji – szanse czy zagrożenia”, który zostanie zorganizowany w Gorzyczanach w dniu 20 maja w siedzibie CKPiDN.

reklama

3. IV Mielecki Konkurs modelarski „Klimaty lotnicze” Jest to konkurs modeli samolotów i pojazdów redukcyjnych oraz dioram, symulacji lotów symulatorów, kącików szkół i plastycznych i innych modeli związanych z lotnictwem.

4. Wystawy i warsztaty, poświęcane różnym dziedzinom nauki:
   – „Poznaj świat fizyki i techniki „Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”
   – Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości
   – Warsztaty z budowy modeli latających – samoloty i rakiety
   – Symulatory lotnicze i spadochronowe
   – Planetarium astronomiczne
   – Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej
   – Triatlon „Lauru olimpijskie i poezja”
   – Quest „Lotnicza historia Mielca” pod patronatem Prezesa Polskich Zakładów Lotniczych

5. Gala Festiwalu w dniu 20 maja, w trakcie której zostaną wręczone statuetki „Leonardo” w czterech kategoriach: „Mielecki talent”, „Nauka”, „Społeczna odpowiedzialność”, „Innowacyjne przedsiębiorstwo”.

Program Festiwalu nadal ewoluuje i zapewne pojawią się kolejne wydarzenia, tym bardziej że od tegorocznej edycji, zmieniła się nieznacznie formuła Festiwalu. Każda organizacja lub grupa osób może zgłosić swoją propozycję wydarzenia mającego walory edukacyjne i popularno-naukowe. Z naszej strony zapewniamy jego promocję z zaznaczeniem, kto jest jego pomysłodawcą/inicjatorem

- mówił Zdzisław Nowakowski.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama