reklama

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach z wyremontowanym dachem. Jak zmieniała się szkoła na przełomie wieków?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Mielec/Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach z wyremontowanym dachem. Jak zmieniała się szkoła na przełomie wieków? - Zdjęcie główne

Jak zmieniła się szkoła na przełomie lat? | foto Gmina Mielec/Zespół Szkolno-Przedszkolny w Książnicach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW Książnicach zakończono prace remontowe dachu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Jaka jest historia tej szkoły?
reklama

W ramach inwestycji przeprowadzono czyszczenie mechaniczne blachy, a następnie pomalowano ją farbami poliwinylowymi. Zainstalowano również śniegołapy, które mają zapobiec gromadzeniu się śniegu na dachu. Dodatkowo poddano konserwacji rynny, które zostały oczyszczone, pomalowane i zregenerowane, co zapewni ich sprawne funkcjonowanie przez kolejne lata. Koszt remontu wyniósł 77 925,42 zł brutto.

Zakończone prace remontowe są kolejnym etapem modernizacji szkoły, która na przestrzeni wieków przechodziła liczne transformacje. Historia szkoły w Książnicach sięga średniowiecza i jest silnie związana z dziejami miejscowości. Już w XIV wieku, jako siedziba jednej z najstarszych parafii regionu, Książnice miały swoją szkołę. Pierwsza wzmianka o placówce pochodzi z 1513 roku, kiedy to nauczyciel prowadzący szkołę został określony mianem „minister ecclesiae”.

reklama

Szkoła w Książnicach istniała przez całe wieki, jednak jej działalność przerwały rozbiory Polski. Dopiero w 1853 roku wznowiono działalność szkoły, kiedy nauczycielem był Jan Roman. W XIX wieku liczba uczniów wynosiła 93, a szkoła nadal pełniła istotną rolę w edukacji mieszkańców.

W czasie I wojny światowej szkoła ucierpiała, gdy wojska stacjonujące w Książnicach zniszczyły jej wyposażenie. Mimo tych trudności, w latach 20. XX wieku z pomocą lokalnej społeczności naprawiono dach budynku szkolnego. W 1938 roku podjęto budowę nowej, siedmioklasowej szkoły, co było inicjatywą ks. Stanisława Grzyba. Niestety, II wojna światowa ponownie zakłóciła funkcjonowanie placówki, jednak już w 1945 roku rozpoczęto prace nad jej odbudową.

Po wojnie, dzięki staraniom lokalnej społeczności i władz, szkoła została odnowiona, a w 1952 roku oddano do użytku nowy budynek. W kolejnych latach placówka była rozbudowywana i modernizowana, a od 1997 roku, pod dyrekcją Mirosława Burdzego, przeprowadzono szereg remontów, które poprawiły warunki edukacyjne.
Dzisiejszy remont dachu to kontynuacja dbałości o infrastrukturę szkoły, która przez wieki była nie tylko miejscem nauki, ale i symbolem wspólnoty Książnic.

reklama

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama