Byli wśród nich księża, sportowcy, działacze społeczni, nauczyciele i osoby, które przez lata oddawały się z pasją swoim profesjom i lokalnym inicjatywom. Wspominając ich, pragniemy przypomnieć, jak wiele im zawdzięczamy.
Zostaną w naszej pamięci... Zmarli z Mielca i regionu w 2024 roku
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: MW
galerię
28
zdjęć
Krzysztof Kosiński - kibic Stali Mielec znany w środowisku kibicowskim jako Kosa, syn legendy Stali Mielec - Mariana Kosińskiego, przez wiele miesięcy zmagał się z nowotworem.
Wielu mieszkańców Mielca i nie tylko zaangażowało się w zbiórkę środków, które potrzebne były do walki z nowotworem. Choroba niestety okazała się być silniejsza. Zmarł 30 listopada 2023 roku.
Ksiądz Kazimierz Latawiec - urodził się 13 czerwca 1936 r. w Gawłuszowicach. Po studiach teologicznych w Seminarium Duchownym w Tarnowie, w 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. Będąc neoprezbiterem, pełnił posługę kapłańską w parafii Ujanowice.
Od 1961 r. do 1963 r. pracował w biurze ks. arcybiskupa Józefa Gawliny we Włoszech. W 1963 r. został wysłany do Mannheim w Niemczech, gdzie podjął pracę duszpasterską jako kapelan w Oddziałach Wartowniczych i Technicznych przy Armii Amerykańskiej. Równocześnie pracował jako wikariusz w polskim okręgu duszpasterskim w Mannheim.
W 1978 r., po śmierci naczelnego kapelana Oddziałów Wartowniczych, ks. prałata Juliusza Janusza, ks. Kazimierzowi Latawcowi powierzono tę funkcję. Ponadto 1 IV 1979 r. został mianowany proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim. W 1996 r. rozwiązano Oddziały Wartownicze, a ks. K. Latawiec, już w randze pułkownika, zakończył pracę naczelnego kapelana.
Jako proboszcz pracował w Polskiej Misji Katolickiej do końca września 2008 r. Wyróżniony m.in. godnościami Kapelana Jego Świątobliwości (1986 r.) i Prałata Honorowego Jego Świątobliwości (2008 r.) oraz licznymi odznaczeniami wojskowymi.
Zmarł w wieku 88 lat, a przez 64 lata pełnił posługę kapłańską. Zmarł 22 grudnia 2023 r., po 64 latach posługi kapłańskiej.
Jerzy Mamcarz - znany polski artysta, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, konferansjer, działacz społeczny, dyrektor festiwali "Kryształowy Kamerton" i "Moja Wolności" im. Jonasza Kofty, wniósł znaczący wkład w krajową scenę muzyczną i literacką. Pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, wspierał również rozwój młodych talentów i festiwali.
Jerzy Mamcarz był także założycielem Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów. Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Złotym Krzyżem Zasługi (2022) oraz Nagrodą ZAiKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej. W uznaniu tych nieprzeciętnych zasług dla kultury polskiej i promocji Mielca przyznano Mu w 2024 r. pośmiertnie mieleckie prestiżowe wyróżnienie – Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis (2024).
Urodził się 31 lipca 1952 roku. Zmarł w wieku 71 lat 17 grudnia 2023 roku.
Kazimierz Tylko - urodzony 26 lutego 1947 roku, był postacią niezwykłą na polskich boiskach piłki ręcznej. Jego kariera w Stali Mielec przeszła do historii jako jeden z najbardziej zapadających w pamięć rozdziałów polskiej piłki ręcznej. Jako kluczowy zawodnik, Tylko przyczynił się do największych sukcesów klubu, w tym do zdobycia wicemistrzostwa Polski w sezonie 1974/75. Kazimierz Tylko był również cenionym reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Zmarł 18 lutego 2024 roku.
Ksiądz Bogusław Załucki - urodził się 7 maja 1970 roku w Mielcu. Jego droga do kapłaństwa rozpoczęła się w Gawłuszowicach, skąd pochodził. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1989 roku w Mielcu, rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.
Przez lata posługi, ks. Załucki służył w parafiach: Szynwałd, Poręba Spytkowska, Szczucin, Limanowa-Sowliny – św. Stanisława Kostki i Dębno. W 2021 roku został mianowany rektorem rektoratu pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Leluchowie.
Zmarł 7 lutego.
Stanisław Warzocha - urodził się 29 grudnia 1926 r. w Chłopach koło Lwowa. W czasie okupacji hitlerowskiej mieszkał we Lwowie, gdzie na tajnych kompletach ukończył dwie klasy gimnazjum. W 1954 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny. W lutym 1955 r. nakazem pracy został skierowany do Mielca, gdzie podjął pracę w Szpitalu Miejskim oraz w Przychodni Rejonowej nr 1 na terenie Starego Mielca. Ponadto w latach 1957-1966 był kierownikiem Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Wadowicach Górnych.
W 1961 r. uzyskał I stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych oraz uczestniczył w szkoleniu wojskowym lekarzy. W styczniu 1962 r. został powołany przez Wydział Zdrowia PPRN w Mielcu na stanowisko kierownika nowo powołanej Powiatowej Przychodni Obwodowej w Mielcu i był jej organizatorem od podstaw. Inicjował czyny społeczne na rzecz budowy ośrodków zdrowia w Padwi Narodowej, Tuszowie Narodowym, Wadowicach Górnych i Czerminie. Od 1969 r. do przejścia na emeryturę w 1992 r. kierował Przychodnią Rejonową nr 1 w Mielcu oraz prowadził Poradnię Internistyczną w ramach tej Przychodni.
Wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalami 30-lecia i 40-lecia Polski Ludowej, Medalem "Zasłużony Działacz FJN", Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Odznaką "Wzorowy Pracownik Służby Zdrowia", Odznaką "Zasłużony Działacz SD", Złotą Honorową Odznaką ZG ZSMW za prowadzenie szkół zdrowia i szerzenie oświaty sanitarnej na terenach wiejskich oraz wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Mielca. Zmarł 23 lutego.
Józef Fijałkiewicz - urodził się 15 kwietnia 1945 r. Ukończył Technikum Mechaniczne w Mielcu (specjalność: budowa silników wysokoprężnych). Zdał maturę w 1969 r. W 1963 r. podjął pracę w krośnieńskim oddziale Przedsiębiorstwa Poszukiwań Naftowych w Krakowie, ale jeszcze pod koniec tego roku został sprowadzony (jako wyróżniający się sportowiec) do Mielca i zatrudniony w FKS Stal, a następnie jako mechanik samochodowy na wydziale 62 WSK.
W 1969 r. przeniósł się do zakładu silnikowego, gdzie pracował kolejno na stanowiskach: mistrza, starszego mistrza, kierownika oddziału, zastępcy kierownika wydziału i kierownika wydziału 68 (hamownia i montaż silników wysokoprężnych). Udzielał się w pracy społecznej.
Jego pasją życiową był sport. W latach 60. wielokrotnie zwyciężał lub zajmował czołowe lokaty w rzucie młotem w zawodach krajowych. Z rekordem życiowym 55,85 m (1969 r.) uplasował się w krajowej czołówce, a wynik ten był rekordem okręgu rzeszowskiego aż do 1988 r. W latach 70., po odniesieniu kontuzji, startował coraz rzadziej, ale nie zerwał ze sportem i pracował społecznie w zarządzie sekcji lekkoatletycznej Stali.
Zmarł w wieku 79 lat, 14 marca.
Tadeusz Węgrzyn - zasłużony działacz ochotniczego ruchu pożarniczego. W latach 2003-2016 pełnił funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbiskach oraz był członkiem Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wadowicach Górnych.
Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa".
Zmarł 29 marca.
Henryk Machnik - przez dwie kadencje pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim. Był bardzo zaangażowanym w sprawy wsi i gminy samorządowcem. Miał wielki udział w budowie sieci wodociągowej i oświetlenia ulicznego, a także wiaty przy remizie OSP w Rudzie. Zawodowo zajmował się rolnictwem, prowadząc wzorowe gospodarstwo rolne. Zmarł 27 marca w wieku 86 lat. Spoczął na cmentarzu w Rudzie.
Ks. Józef Ziobroń - urodził się 22 grudnia 1944 roku w Rydzowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 25 maja 1969 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Porąbka Uszewska oraz Mielec – św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty (od 1971 roku). W 1975 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Ponadto w 1976 roku rozpoczął pracę misyjną w Afryce, którą prowadził w Republice Konga oraz w Republice Środkowoafrykańskiej.
W 1976 roku ks. Józef Ziobroń wraz z ks. Stanisławem Pawłowskim zostali wyznaczeni jako jedni z pierwszych misjonarzy diecezji tarnowskiej do pracy w ówczesnej Ludowej Republice Konga. To właśnie tam, w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego w Brazzaville, ks. Ziobroń pełnił rolę proboszcza, kończąc budowę kościoła zapoczątkowaną przez francuskiego zakonnika. Od roku 1996 pracował duszpastersko we Francji.
Zmarł 8 kwietnia.
Ks. Zdzisław Podstawa - urodził się 16 grudnia 1937 roku w Tuszowie Narodowym.
Przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 24 czerwca 1962 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tęgoborze, Tarnów – św. Stanisława Kostki i Żabno. W 1979 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie.
Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Dąbrowa Tarnowska, wicedziekana dekanatu Żabno, sekretarza Zarządu Diecezjalnego "Caritas Sacerdotalis" i dziekana dekanatu Żabno. Urząd proboszcza parafii Żabno pełnił do 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2017 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.
Zmarł 27 kwietnia 2024 roku
Prof. Władysław Tadeusz Miodunka - wybitny językoznawca, syn ziemi mieleckiej i jej miłośnik.
Urodził się 1 I 1945 r. w Wojsławiu koło Mielca. Dzieciństwo i młodość spędził w Podleszanach koło Mielca. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w 1967 r. otrzymał tytuł magistra. W 1973 r. uzyskał tytuł doktora, a w 1979 r. – habilitował się. W latach 1978–1980 był kierownikiem Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. W 1980 r. przeszedł do Instytutu Badań Polonijnych UJ. Doprowadził do powstania Zakładu Językoznawstwa Stosowanego (później: Katedra Języka Polskiego jako Obcego) i został jego kierownikiem. Od 1981 r. pracował na stanowisku docenta, a w 1991 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Pełnił funkcję dyrektora IBP UJ. Był członkiem Senatu UJ w latach. Od 2000 r. reprezentował Polskę w pracach Association of Language Testers in Europe. W roku 2003 został powołany na stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Pracował także za granicą, m.in. jako lektor języka polskiego.
Występował z odczytami w wielu uniwersytetach europejskich, amerykańskich i australijskich.
Opublikował wiele prac, był redaktorem dwu serii wydawniczych: Studiów latynoamerykańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego i podręczników Język polski dla cudzoziemców, obu wydawanych przez Universitas. Funkcję prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego pełnił do 2006 r. Był także członkiem Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Kierował Katedrą Języka Polskiego jako Obcego w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Był promotorem kilkunastu rozpraw doktorskich oraz recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.
Otrzymał wiele odznaczeń i nagród państwowych i regionalnych oraz szereg innych prestiżowych wyróżnień. Zmarł 24 kwietnia 2024 roku.
Marek Chmiel - burmistrz Radomyśla Wielkiego w latach 1990-1998, a następnie radny powiatowy do 2006 roku. Już w 1989 roku jako członek Gminnego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" miał znaczący wpływ na kształtowanie struktur samorządowych w Radomyślu Wielkim. Wybrany na burmistrza po czerwcowych wyborach 1990 roku, przez dwie kadencje z powodzeniem prowadził miasto przez transformację ustrojową i gospodarczą Polski. Podczas swojej kadencji Marek Chmiel zainicjował i wspierał liczne projekty, które miały na celu poprawę infrastruktury miejskiej. Dzięki jego staraniom, Społeczne Komitety Telefonizacji, Gazyfikacji oraz Wodociągowania przyczyniły się do całkowitej modernizacji komunalnej infrastruktury. Jako radny powiatowy Marek Chmiel skupiał się na rozwoju infrastruktury drogowej i technicznej, gdzie dzięki jego wysiłkom zmodernizowano liczne drogi i obiekty użyteczności publicznej. Zmarł 26 kwietnia, w wieku 62 lat.
Andrzej Jędrychowski - urodził się 4 listopada 1962 r. w Mielcu. W latach 1988-1991 pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Mielec" jako mistrz budowy na Wydziale Budownictwa Mieszkaniowego. W 1991 r. zdobył uprawnienia budowlane w zakresie nadzoru i projektowania konstrukcji budowlanych. Od 1992 r. do 1995 r. był kierownikiem kontraktu robót zbrojarskich w firmach BUDIMEX Sp. z o.o. oraz INSTAL-REM GmbH Niemcy, a od 1996 r. do końca 1997 r. pracował jako przedstawiciel regionalny. We wrześniu 1997 r. podjął własną działalność gospodarczą. W okresie IX 2007 – II 2012 pełnił funkcję członka zarządu firmy budowlanej usługowo-handlowej Termico w Mielcu, a od V 2012 r. do IV 2016 r. był członkiem zarządu – wiceprezesem firmy budowlanej Kaldo w Sandomierzu.
W kwietniu 2016 r. powierzono mu stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu. Z dniem 1 X 2019 r. został przeniesiony na stanowisko naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Mielcu.
Zmarł w wieku 61 lat, 12 maja.
Ks. Franciszek Dziedzic - urodził się 10 lutego 1927 roku w Wielopolu Skrzyńskim. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1955 roku.
Jako wikariusz posługiwał w parafii Brzozowa (1955-1959), Olszyny (1959-1964) i Borowa (1964-1966).
Pełnił urząd proboszcza w parafii Tuszów Narodowy w latach 1966-2002. Został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiaty w Opatowie.
Zmarł 26 maja.
Ksiądz Jan Adamczyk - urodził się w 1953 r. w Szczucinie. Święcenia kapłańskie przyjął w Tarnowie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza w dniu 28 maja 1978 r.
Po święceniach pełnił następujące posługi: Zagórzyce, Zgórsko, Libusza.
Od 1991 pracował w parafii pw. św. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej jako proboszcz.
Ksiądz kanonik Jan Adamczyk oprócz posługi duszpasterskiej w parafiach pełnił wiele funkcji kościelnych. Był dekanalnym wizytatorem katechezy oraz ojcem duchownym księży dekanatu gorlickiego. Zmarł 16 czerwca.
Ks. Marian Majka - Jako wikariusz pracował w parafiach: Biecz, Grobla i Mielec – św. Mateusza (od 28 lutego 1978 roku). W dniu 5 czerwca 1987 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Delastowicach. W 1993 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Dębnie. Urząd proboszcza tamtejszej parafii pełnił do 2015 roku, a następnie zamieszkał w parafii Przysietnica w charakterze rezydenta. Od 18 września 2020 roku był rezydentem w parafii pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Krynicy - Zdroju.
Zmarł 26 lipca, w wieku 77 lat i 52. roku kapłaństwa.
Grzegorz Jamróz - Aktywnie działał na rzecz lokalnej społeczności jako radny gminy Czermin w kadencji 2014-2018. Grzegorz Jamróz był osobą, która swoją pracą i zaangażowaniem zdobyła szacunek i uznanie mieszkańców Czermina. Znany był ze swojej otwartości, gotowości do pomocy oraz oddania sprawom lokalnej społeczności.
Zmarł 5 lipca 2024 roku w wieku 50 lat.
Edward Kazimierski - były prezes klubu Stal Mielec. Edward Kazimierski swoją karierę zawodową związał z Mielcem, gdzie od 1952 roku pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (WSK) w dziale kontroli technicznej. Jednak jego działalność wykraczała daleko poza mury zakładu. Od początku swojej kariery zawodowej wykazywał się ogromnym zaangażowaniem społecznym.
Już w latach 50., kiedy został radnym Miejskiej Rady Narodowej w Mielcu, jako przewodniczący Związku Młodzieży Polskiej (ZZ ZMP) oraz członek Prezydium Rady Zakładowej WSK, aktywnie wspierał pracowników zakładu.
Największe zasługi Edwarda Kazimierskiego związane są jednak z klubem sportowym Stal Mielec, z którym współpracował przez wiele lat. W latach 1967-1984 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw organizacyjnych. To pod jego kierownictwem Stal Mielec osiągnęła swoje największe sukcesy, zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Polski w piłce nożnej (1973, 1976) oraz Puchar Polski w piłce ręcznej (1971) i siatkówce mężczyzn (1976). Był również organizatorem licznych wydarzeń sportowych, w tym Jubileuszowych Mistrzostw Polski w Boksie w 1969 roku, które do dziś wspominane są jako wyjątkowe wydarzenie w historii mieleckiego sportu.
Edward Kazimierski nie tylko przyczynił się do sukcesów sportowych, ale także działał na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej w Mielcu. Był zaangażowany w budowę hotelu "Jubilat", trybun i sztucznego oświetlenia na stadionie Stali Mielec, a także wprowadzenie obowiązkowej nauki pływania w szkołach podstawowych. Kazimierski zasłynął także jako prezes Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Mielcu oraz organizator letniego i zimowego wypoczynku dla pracowników WSK. Jego wkład w życie miasta został wielokrotnie doceniony, m.in. poprzez nadanie mu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz licznych odznaczeń sportowych i społecznych. W uznaniu zasług, w 2019 roku został Honorowym Obywatelem Mielca, a jego imieniem nazwano nową halę sportowo-widowiskową, której uroczyste otwarcie miało miejsce w styczniu 2024 roku. Zmarł 20 sierpnia.
Jacek Mleczko - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego "Jędrusia" w Mielcu. Urodził się w 1961 r. w Mielcu. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Dębiakach, a następnie w Szkole Podstawowej w Ławnicy. Od 1987 r. pracował w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, początkowo jako nauczyciel – wychowawca w Internacie ZST, następnie – nauczyciel historii i od 1999 r. – wicedyrektor ZST. Napisał szereg artykułów pedagogicznych. Wyróżniony m.in. Nagrodą II stopnia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (2004). Poza pracą w szkolnictwie działał społecznie od 2000 r. w zarządzie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Mielcu. W 2010 r. został wybrany na radnego Rady Miejskiej w Mielcu na kadencję 2010-2014, a w kwietniu 2012 r. powierzono mu funkcję przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Rady Miejskiej w Mielcu. W 2015 r. przeszedł do Szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu na stanowisko wicedyrektora. W wyborach samorządowych w 2018 r. został wybrany do Rady Miejskiej w Mielcu na kadencję 2018-2023, ale 30 X 2018 r. zrzekł się mandatu radnego. Od 1 IX 2020 r. objął funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. W. Jasińskiego "Jędrusia" w Mielcu. Zmarł 23 sierpnia.
Stanisław Duszkiewicz - po długiej walce z chorobą zmarł w wieku 78 lat śp. Stanisław Duszkiewicz, były sołtys Chrząstowa. Przez wiele lat z zaangażowaniem działał na rzecz lokalnej społeczności Chrząstowa. W latach 1979-1986 pełnił zaszczytną funkcję sołtysa, zyskując szacunek i zaufanie mieszkańców.
Po zakończeniu swojej kadencji kontynuował działalność publiczną jako radny gminy Mielec w latach 1990-1994, oddając się pracy na rzecz wspólnoty lokalnej. Jego wkład w rozwój i dobro społeczności Chrząstowa zostanie zapamiętany na długo. Zmarł 11 września.
Ks. Augustyn Gurgul – były misjonarz w Republice Konga i duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W latach 70. pracował w Mielcu-Rzochowie.
Urodził się 19 marca 1948 roku w Rzepienniku Marciszewskim. Pochodził z parafii św. Jakuba St. Ap. w Tuchowie. Przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w 1973 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w parafii Mielec-Rzochów (od 22 czerwca 1973 roku) oraz w parafii katedralnej w Tarnowie. W sierpniu 1978 roku rozpoczął przygotowanie do pracy misyjnej, którą podjął w październiku 1979 roku w Republice Konga. Pracował w misji w Mindouli oraz w Loulombo. Od listopada 1989 roku pełnił posługę duszpasterską w Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Zmarł 11 września.
Ks. Stanisław Mikołajczyk - były proboszcz parafii Górki, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ks. Stanisław Mikołajczyk urodził się 2 sierpnia 1932 roku w Gródku. Przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w 1956 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Dobrków, Uszew, Wielopole Skrzyńskie, Książnice. Od 24 września 1971 roku pełnił urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górkach.
Po rezygnacji z urzędu proboszcza, 7 listopada 1990 roku, zamieszkał w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie. Od 1 września 1991 roku był rezydentem w parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy. W 2024 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Zmarł 9 września.
Edward Michocki - w 1991 r. był współzałożycielem, pomysłodawcą nazwy i pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika Korso.
Urodził się w 1952 r. Do Mielca przybył na początku lat. 70 i został zatrudniony w WSK Mielec jako konstruktor. Ponadto udzielał się społecznie, m.in. był członkiem zespołu teatralnego przy Zakładowym Domu Kultury WSK Mielec. Od 1988 r. pracował w "Głosie Załogi", a od 1990 r. w "Głosie Mieleckim" jako redaktor.
Był pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika Korso. Redakcją tygodnika kierował w latach 1991 - 1994.
Edward Michocki przygotował pierwszą dokumentację mieleckich "Katyńczyków" i był jednym z twórców "Ściany Katyńskiej" przy kościele pw. św. Mateusza w Mielcu. Od 1999 r. pracował w Urzędzie Miejskim w Mielcu, m.in. w Biurze Promocji i Informacji. Był twórcą i długoletnim redaktorem pierwszej strony internetowej Urzędu Miejskiego w Mielcu: www.mielec.pl. Opracował wiele materiałów promujących miasto Mielec, m.in. plany miasta i artykuły w wydawnictwie "Mielczanin". Jego główną pasją przez lata była historia.
Był autorem lub współautorem książek oraz kilkudziesięciu artykułów i innych publikacji historycznych związanych głównie z Mielcem i powiatem mieleckim. Wyróżniony Medalem "Pro Memoria". Zmarł 6 października.
Adam Cibicki - wybitny siatkarz, ceniony trener i wychowawca wielu pokoleń sportowców.
Jako zawodnik i trener związany ze Stalą Mielec, Cibicki poprowadził mielecki zespół siatkarzy do awansu najpierw do II ligi w 1957 roku, a następnie do I ligi w 1959 roku. Był to pierwszy zespół z województwa rzeszowskiego, który awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. Pod jego kierunkiem siatkarze Stali Mielec odnosili kolejne sukcesy, w tym 4. miejsce w prestiżowej I lidze w sezonie 1972/1973.
Jego wkład w rozwój sportu był wielokrotnie doceniany. Został uhonorowany tytułem "Najlepszy Trener – Wychowawca w województwie rzeszowskim" w plebiscycie "Nowin Rzeszowskich".
Adam Cibicki był również osobą niezwykle zasłużoną dla rozwoju kultury fizycznej w Polsce. Za swoje osiągnięcia został odznaczony licznymi wyróżnieniami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 50-lecia Piłki Siatkowej w Polsce. Zmarł 23 września.
Jolanta Wolska - przez lata pracowała jako pracownik socjalny. Była radną miejską w Mielcu. Urodziła się 24 lutego 1964 roku. Pracę zawodową rozpoczęła w 1979 r. w WPHW w Rzeszowie O/Mielec. W listopadzie 1998 r. przeszła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuszowie Narodowym. W 2000 r. ukończyła Szkołę Policealną Pracowników Służb Społecznych w Krakowie. Od 2003 do 2024 r. pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej jako starszy pracownik socjalny, a następnie przeszła na emeryturę. Ponadto od 2005 r. pomagała mężowi w prowadzeniu kwiaciarni przy ul. M. Pisarka 9c. Po wygaśnięciu mandatu radnej Rady Miejskiej w Mielcu Krystyny Grzech, została wybrana na radną tejże Rady. W wyborach samorządowych w 2018 r. ponownie uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Mielcu w kadencji 2018-2024 i wybrano ją na przewodniczącą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. W wyborach samorządowych w 2024 r. kolejny raz została wybrana na radną Rady Miejskiej w Mielcu w kadencji 2024-2029.
Uhonorowana Pamiątkowym Medalem z okazji 30-lecia Odrodzonego Samorządu Terytorialnego (1990-2020).
Zmarła 27 września, w wieku 60 lat.
Adam Grabowski - trener siatkówki kobiet. Rozpoczął swoją karierę trenerską w latach 90., zdobywając renomę jako jeden z najbardziej utalentowanych szkoleniowców siatkówki kobiet w Polsce. Prowadził m.in. PTPS Piła, Atom Trefl Sopot, Budowlanych Łódź, Pałac Bydgoszcz, MKS Dąbrowa Górnicza oraz Radomkę Radom. Był również asystentem Jerzego Matlaka w kobiecej reprezentacji Polski w latach 2009-2011, gdzie przyczynił się do sukcesów narodowej drużyny.
Grabowski dwukrotnie pełnił rolę trenera Stali Mielec. Pierwszy raz w sezonie 2010/2011, a następnie w sezonie 2020/2021, kiedy to doprowadził zespół do zdobycia srebrnego medalu 1. Ligi Kobiet. Od ponad dwóch lat Adam Grabowski zmagał się z nieuleczalną chorobą – stwardnieniem bocznym zanikowym (SLA). Mimo ciężkich zmagań z chorobą, do końca pozostał blisko siatkówki, a jego ostatnim klubem była Stal Mielec. Zmarł 17 października.
Polecane artykuły:
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.