Dojazdy do pracy do Rzeszowa — czy to się opłaca?
Mielec i Rzeszów dzieli około godziny jazdy samochodem. Nie jest to mało, jeśli pomyśleć o codziennych dojazdach do pracy do stolicy województwa podkarpackiego. Jednak wiele osób realizuje właśnie taki model zawodowy, ponieważ to właśnie w Rzeszowie znajduje więcej możliwości atrakcyjnego zatrudnienia i rozwoju.Jak wynika z zestawień przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w powiecie mieleckim we wrześniu 2023 roku wyniosła 5,1 proc., natomiast w Rzeszowie odsetek osób pozostających bez zatrudnienia był zgoła niższy i wyniósł 4,2 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w stolicy województwa podkarpackiego osiągnęło poziom prawie 7,1 tys. zł brutto.
Tym osobom ciężko znaleźć pracę w powiecie mieleckim
Jak wynika z analizy mieleckiego rynku pracy, przygotowanej przez “Barometr Zawodów”, w 2023 roku w mieście i okolicach występują znaczące nadwyżki niektórych pracowników. To specjaliści, którym ciężko znaleźć pracę w Mielcu w swoim zawodzie. Niekiedy jest to wręcz niemożliwe, bo rynek jest przesycony takimi kandydatami, a lokalne firmy nie są w stanie stworzyć tu tylu miejsc zatrudnienia, aby wchłonąć wszystkich dostępnych pracowników.Duża nadwyżka osób poszukujących pracy w powiecie mieleckim dotyczy ekonomistów, specjalistów ds. administracji oraz specjalistów technologii żywności i żywienia. Na lokalnym rynku funkcjonuje również nieco mniej, ale wciąż zbyt wielu:
- filozofów,
- historyków,
- politologów,
- kulturoznawców,
- pedagogów,
- pracowników administracyjnych i biurowych,
- pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
- pracowników ds. ochrony środowiska i BHP,
- rolników i hodowców,
- sekretarek i asystentów,
- socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjalistów rolnictwa i leśnictwa.
Zamiast w Mielcu, praca w Rzeszowie — tym specjalistom się to opłaci
Niestety tylko niektórzy ze specjalistów, których jest zbyt wielu na rynku pracy w Mielcu i okolicach, mogą upatrywać swojej szansy na atrakcyjne zatrudnienie w zawodzie w firmach z Rzeszowa. Komu z wyżej wymienionych osób opłaca się emigracja zarobkowa do stolicy Podkarpacia lub codzienne dojazdy do tego ośrodka? Zdecydowanie pedagogom, pracownikom ds. ochrony środowiska i BHP oraz sekretarkom i asystentom.To właśnie te osoby nie tyle są bardzo poszukiwane na rzeszowskim rynku pracy, ile i tak mają tu znacznie większe szanse na atrakcyjne zatrudnienie w swoim zawodzie. Badanie “Barometru Zawodów” podaje bowiem, że podaż i popyt na tych pracowników w Rzeszowie są mniej więcej takie same, a zatem występuje rotacja kadr i nieustannie pojawiają się nowe oferty pracy. Widać to, chociażby po ogłoszeniach z Rzeszowa dostępnych tutaj: https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l.
Zdalna lub hybrydowa praca dla firmy z Rzeszowa — dla kogo?
Praca dla firmy z Rzeszowa może być atrakcyjnym rozwiązaniem także dla pracowników biurowych, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki w trybie zdalnym lub hybrydowym. Perspektywa godzinnego dojazdu do pracy wydaje się mniej straszna, jeśli przyjąć, że pracownik musi pojawić się w biurze jedynie na przykład trzy lub dwa razy w tygodniu.Wiele firm, zwłaszcza z tak dużych ośrodków jak Rzeszów, otwiera się nawet na w pełni zdalnych pracowników. Dla mieszkańców Mielca i okolic może to być szansa na przykład na wyższe zarobki, dorównujące poziomem płacowym stolicy województwa. Obecnie w Rzeszowie poszukiwani są m.in. następujący pracownicy, którzy mogą w tutejszych firmach z powodzeniem znaleźć zdalne zatrudnienie:
- nauczyciele i korepetytorzy w sektorze prywatnym,
- pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
- pracownicy sprzedaży internetowej (e-commerce),
- projektanci i administratorzy baz danych,
- programiści,
- samodzielni księgowi,
- specjaliści ds. finansowych.