reklama

W Mielcu padła propozycja utworzenia konsorcjum szpitali

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Mielcu padła propozycja utworzenia konsorcjum szpitali - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWśród proponowanych rozwiązań pojawia się kolejne.
reklama

W Mielcu trwa dyskusja o możliwościach stabilizacji finansowej miejscowego szpitala. Zespoły pracują nad warunkami konsolidacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wśród pojawiających się koncepcji, coraz częściej - choć nienachalnie - słychać głosy proponujące trzecie rozwiązanie: utworzenie konsorcjum szpitali. W założeniach polega ono na formalnej współpracy kilku placówek, które zachowują swoją odrębność i samodzielność. Szpitale mogą wspólnie planować leczenie, dzielić się specjalistami czy sprzętem, a także starać się wspólnie o finansowanie, nie tworząc jednej scentralizowanej instytucji.

Jedną z osób proponujących to rozwiązanie jest radny miejski Łukasz Przybyło, należący także do Komitetu Referendalnego:  

reklama

„W ramach konsorcjum można uzyskać znacznie lepsze wskaźniki efektywności kosztowej w obszarze gospodarki zasobami łóżkowymi, tak aby łóżka opieki podostrej i przewlekłej znajdowały się w szpitalach najbliżej środowiska rodzinnego pacjenta, a niekoniecznie w najbardziej specjalistycznych i najdroższych w utrzymaniu podmiotach medycznych. Idąc dalej współpraca z ośrodkami opieki długoterminowej, które w zasadzie powinny oferować także opiekę podostrą nakierowaną na powrót pacjenta do domu, tradycyjnie zwaną rehabilitacją stacjonarną, mogłaby być dużo lepsza w modelu włączającym te ośrodki do konsorcjów.”

Radny wskazuje, że potencjalnie moglibyśmy mówić o utworzeniu konsorcjum np. z jednostkami w Dębicy, Staszowie, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Kolbuszowej czy innych okolicznych miejsc. 

reklama

O potencjale konsorcjum mówili także inni przedstawiciele lokalnej społeczności, w tym radna powiatu Maria Napieracz:

„Tak naprawdę mówiłam też o dwóch innych drogach: o tej, którą wskazał Zarząd Powiatu o konsolidacji zewnętrznej, mówimy też o konsolidacji wewnętrznej - a więc o tym, co dyrektor musi zrobić i tak do końca sierpnia, czyli napisać solidny plan naprawczy - i trzecia droga to jest konsorcjum czyli utworzenie związku szpitali na danym terenie. Wtedy każdy ze szpitali zachowuje swoją odrębność. Oczywiście jest to możliwe do utworzenia, niemniej nie jest to łatwe, ale tą drogą poszły pogotowia. (...) W tym ważne jest, że jednostki zachowują swoją odrębność. Jakie są zagrożenia? Na pewno trzeba usiąść do rozmów, wypracować mapę potrzeb dla tego regionu i tu musi być zgoda poszczególnych podmiotów i jednostek i placówek ochrony zdrowia. Pytanie bardzo ważne: co z długiem? Ale skoro szpital Uniwersytecki może nasz majątek zastawić pod kredyt hipoteczny to dlaczego nie można tą drogą pójść?”

reklama

Część działaczy Komitetu Referendalnego podkreśla, że konsorcjum pozwala zachować podmiotowość szpitali, wzmacniając ich pozycję, poprawiając organizację pracy i efektywność funkcjonowania. Współpraca umożliwia racjonalizację kosztów, wspólne zakupy sprzętu, leków czy usług, a także zajmowanie stanowisk w sprawach statutowej działalności wobec organów samorządowych, rządowych, związków zawodowych, ubezpieczycieli i dostawców.

Radny Przybyło dodaje również, że mielecki szpital powinien rozważyć wejście na rynek usług komercyjnych:

„Teraz jako komitet referendalny, także wskazujemy te obie możliwości, dodatkowo mielecki szpital naszym zdaniem powinien zacząć śmielej wchodzić w rynek komercyjnych usług medycznych i diagnostycznych. Dla szpitali usługi komercyjne stanowią dodatkowe źródło przychodów. Przykład Działu Diagnostyki Obrazowej w szpitalu w Staszowie dobitnie pokazuje, że jednocześnie można świadczyć te same usługi w ramach NFZ, jak i na zasadach komercyjnych. Dlaczego nie miałoby być to dobre rozwiązanie również dla mieleckiego szpitala?”

reklama

Koncepcja konsorcjum wzbudza zainteresowanie zarówno wśród radnych miejskich, jak i powiatowych, a jej wdrożenie wymaga wypracowania pełnej mapy potrzeb zdrowotnych regionu oraz zgody wszystkich potencjalnie zaangażowanych jednostek. W Mielcu i okolicach debata nad przyszłością szpitala trwa, a propozycja konsorcjum może stać się realną alternatywą wobec tradycyjnej konsolidacji. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo