Spotkanie rozpoczęła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Strycharz, witając wszystkich gości. Podczas opowieści Wioletty Laskowskiej-Smoczyńskiej mogliśmy się dowiedzieć o wszystkich najważniejszych świętach w Japonii w ciągu całego roku. Poznać zwyczaje, kulturę Japończyków oraz historię powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
- Dzieci japońskie sprzątają od dzieciństwa każdego dnia. W szkołach japońskich w programie lekcji jest zapisany program na sprzątanie. Dzieci muszą się nauczyć obowiązków, to jest uczenie umiejętności współpracy, pracy w zespole. Tradycja sprzątania przed świętami jest bardzo silna.
- opowiada prowadząca.
- Potocznie mówi się, że Japończycy rodzą się wyznawcą shinto, a umierają buddystą. Wszelkie obrzędy z dzieciństwem są związane z shinto, a obrzędy pogrzebowe są związane z buddyzmem lub są swoistą mieszanką różnych wyznań.
- dodaje.
- W ostatni dzień roku pojawiają się dwie tradycje. Pierwsza to jedzenie makaronu gryczanego Soba- jest to makaron, który przekracza lata. Makaron jak jest nitką, czyli symbolizuje nić, która łączy stary rok z nowym. Tradycyjnie w Japonii wieczorem 31 grudnia je się makaron, który pomaga przekraczać wejście w nowy rok ze starego. Zwyczaj ten przyszedł z Chin. Drugą tradycją powitania Nowego Roku, jest 108 uderzań w dzwon. To jest zgodne z zamysłem buddyzmu po to, by wyzbyć się wszelkich złych emocji, które mają nam przeszkadzać w życiu. Jest to tak zaplanowane, aby ostanie uderzenie było o północy
- mówi na spotkaniu Wioletta Laskowska-Smoczyńska.
Ostatnim etapem spotkania była nauka języka japońskiego. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli próbować mówić i czytać po japońsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.