Co już wiemy?
Odbyły się już pierwsze spotkania, na których omawiany był temat organizacji dożynek. W chwili obecnej trwają wstępne ustalenia. Z wczesnych rozmów wynika, że prawdopodobnie dożynki powiatowe odbędą się w innej miejscowości niż Mielec. Nie jest jednak jeszcze nic przesądzone w tej sprawie.Ten pomysł nawiązuje do koncepcji poprzedniego starosty Stanisława Lonczaka. Jego inicjatywą było to, aby imprezy odbywały się rotacyjnie, co roku we współpracy powiatu mieleckiego z inną gminą. Ważne jest jednak, aby dana gmina dysponowała odpowiednim zapleczem technicznym, dobrym dojazdem, dużym parkingiem i aby mogła przyjąć dużą liczbę osób.
Ze wstępnych analiz wynika, że tylko kilka samorządów byłoby w stanie zorganizować imprezę o takiej skali. Pierwsze dożynki, zorganizowane poza Mielcem, były w 2022 roku w gminie Wadowice Górne. Główną gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki.
Kto będzie numerem jeden na dożynkach?
Organizatorzy wysłali już zapytania do topowych polskich wokalistów. Cały czas spływają oferty. Jakie elementy będą brane przy wyborze gwiazdy wieczoru? Niewątpliwie najważniejszymi aspektami są wolne terminy oraz ceny koncertów. Na scenie pojawią się również supporty. Planowane są również występy lokalnych zespołów i solistów.
Nowa koncepcja dożynek
Jakich zmian możemy się spodziewać?
- Brane są obecnie pod uwagę dwa scenariusze. Pierwszy, to ten tradycyjny, według którego impreza ta odbywa się w ustalonym od lat porządku i drugi – bardziej nowoczesny – dynamiczny przekaz, z elementami wchodzenia w interakcje zarówno z uczestnikami jak i widzami. Przewiduje on również transmisję dożynek on line i znacznie większą ilość atrakcji.
- odpowiadają organizatorzy.
Termin
Termin dożynek nie jest jeszcze znany, ale możemy spodziewać się, że impreza odbędzie się po zakończonych żniwach - w sierpniu lub początkiem września.
Ciekawostka
Dożynki, czyli święto plonów, obchodzone są już od wieków i uznawane są jako jeden z polskich najstarszych zwyczajów. Związane są one z lokalnymi tradycjami i mają na celu wyrażenie wdzięczności za urodzajne zbiory.Tradycyjnie organizowane były 23 września, czyli pierwszego dnia jesieni, ale obecnie obchodzi się je w jedną z sobót bądź niedziel, w sierpniu lub wrześniu. Ten zwyczaj nazywany był również: obrzynkami, wyżynkami lub wieńcowem - od symbolu, czyli wieńca ze zbóż i kwiatów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.