reklama

Górnicze święto w Tarnobrzegu. Orkiestra dęta, pokaz ceremoniału i świetna zabawa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności70 lat od odkrycia złóż siarki w okolicach Tarnobrzega. Rok 2023 jest naszpikowany wydarzeniami, które przypominają ten moment. W sobotę miasto zostało oddane górnikom.
reklama

Rok 1953 wyznacza początek rozpoznania geologicznego największego na świecie złoża siarki rodzimej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta).

Kopalnia Siarki w Machowie koło Tarnobrzega powstała w 1964 roku. Przez prawie 40 lat odkrywkowej eksploatacji złoża wydobyto 56 milionów ton rudy, z której odzyskano 12 milionów ton czystej siarki. Wydobycia zaprzestano w 1992 roku wskutek drastycznego - z około 100 do 25 dolarów za tonę - spadku cen. Wcześniej siarkę wydobywano po drugiej stronie Wisły w Piasecznie (od 1958 roku do 1971 roku).

reklama

W 1967 roku rozpoczęto budowę nowej kopalni w Jeziórku, wydobywającej siarkę odmienną technologią. Nowa metoda wydobycia siatki, zwana była metodą podziemnego wytopu. 8 sierpnia 2001 roku wyłączono ostatnią działającą sterownię eksploatacyjną. Koniec nastąpił 17 grudnia 2001 roku. Wtedy podjęto decyzję o likwidacji kopalni "Jeziórko". W trakcie 34-letniego funkcjonowania Kopalni Siarki Jeziórko wykonano 6048 szt. otworów eksploatacyjnych na powierzchni 21,4 km2 objętej przemysłowym wykorzystaniem i wydobyto ponad 74 mln ton siarki. Była to największa, otworowa kopalnia siarki na świecie.

Lata 90-te to upadek przemysłu siarkowego. Wielki "dołek" został zalany wodą. Utworzony został zbiornik wodny o charakterze rekreacyjnym mającym powierzchnię 460 ha i głębokość około 42 m, od 30 czerwca 2011 roku decyzją Rady Miasta Tarnobrzega nazwany Jeziorem Tarnobrzeskim.

reklama

Święto na Rynku

W sobotę odbyło się "Spotkanie górników z mieszkańcami miasta". Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem profesora Stanisława Pawłowskiego, zebrani przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali na Plac Bartosza Głowackiego. Tam odbył się pokaz ceremoniału górniczego - skok przez skórę i wiele innych tradycyjnych elementów święta górników oraz poczęstunek, a także Miejska Potańcówka. Zebrani mogli także zobaczyć wystawę o historii górnictwa siarkowego.

Zobaczcie zdjęcia.

 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama