Problemy z numerkami do wydziałów paszportowych na Podkarpaciu
Wydziały paszportowe Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu są oblężone przez petentów, chcących wyrobić paszport.
- We wszystkich oddziałach paszportowych zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego została wprowadzona obowiązkowa rezerwacja terminu wizyty do złożenia wniosku paszportowego - mówi Agnieszka Skała, z Biura Prasowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
- Każdego dnia na Podkarpaciu 700 osób może zarezerwować wizytę na określony dzień i godzinę - uzupełnia Skała. Najwięcej wniosków obsługiwanych jest w Rzeszowie - około 300 dziennie.
Na stronie umożliwiającej rejestrację na próżno szukać jednak wolnych miejsc. W czwartek (10 marca) widnieje tam komunikat "brak dostępnych rezerwacji w okresie od 11.03.2022 do 09.04.2022". Urzędnicy uspokajają, że numerki "uwalniane" są przez system informatyczny tuż po północy, następnego dnia. Niestety szybko znikają.
Wojewoda podkarpacki uspokaja
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart uważa, że wzmożone kolejki po paszporty, podobnie jak informacje o możliwych brakach paliw czy pieniędzy w bankach, oparte są na fake newsach, opisując sytuację jako "niczym nieuzasadnioną, poza determinacją ze strony osób, które chcą siać panikę i zdecydowały się akurat teraz złożyć wniosek o paszport".Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie musiał jednak zareagować i zwiększyć liczbę urzędników do obsługi wniosków paszportowych.
- Na stanowiska przyjmowania wniosków paszportowych kierowani są doraźnie pracownicy, którzy na co dzień nie zajmują się bezpośrednią obsługą petentów - mówi Agnieszka Skała.
- Wciąż obserwujemy bardzo duże zainteresowanie wśród osoby chcących złożyć wniosek o wydanie paszportu. Pracujemy nad tym, by ten proces jeszcze bardziej usprawnić - zapewnia.
Komu przysługuje paszport i na jakich zasadach jest wydawany?
Paszport wydawany jest przez wojewodów. W wydziałach paszportowych właściwych urzędów wojewódzkich należy złożyć stosowny wniosek, który musi dodatkowo zawierać:
- kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
- dowód uiszczenia opłaty paszportowej, wynoszącej 140 złotych, a w przypadku uczniów, studentów, emerytów i rencistów - 70 złotych,
- odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu stanu cywilnego, albo dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego – w przypadku rozbieżności w danych lub braku ważnych dokumentów potwierdzających tożsamość i obywatelstwo; na żądanie organu.
Od osoby ubiegającej się o paszport pobierane są odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą elektronicznego urządzenia do pobierania odcisków palców.
Na wydanie paszportu urząd ma maksymalnie 30 dni. Szczegóły dotyczące wydawania paszportów znajdziesz także na stronie powroty.gov.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.