Święto to jest miłe, ma jednak dosyć tragiczne początki, bo wiąże się z walką o prawa kobiet, prawa wyborcze i z protestami przeciwko złym warunkom pracy. Na początku obchodzone było w marcu, bez żadnej konkretnej daty, raz wypadało na początku miesiąca, to znów gdzieś w jego środku. Porządek ze sprawą zrobiła dopiero Rosja Radziecka, ustanawiając Międzynarodowy Dzień Kobiet właśnie 8 marca. A stało się to dzięki kobietom, które 8 marca 1917 roku wyszły na ulicę, domagając się chleba i pokoju, bo I wojna światowa trwała w najlepsze. Lenin, w uznaniu zasług kobiet, przypisał im właśnie ten dzień do świętowania.
Dziś Dzień Kobiet jest dniem oficjalnie uznanym w wielu krajach na całym świecie. Tego dnia mężczyźni — mężowie, ojcowie, bracia, krewni, współpracownicy, uczniowie — wręczają znajomym kobietom drobne upominki. W niektórych krajach kobiety zbierają się razem i świętują na imprezach — tylko dla pań!
W Polsce święto kobiet stało się popularne dopiero za komuny. Kobiety tego dnia paradowały z goździkami lub tulipanami, a już w szkołach i zakładach pracy święto to obchodzono obowiązkowo.
Zadałyśmy kilkunastu mieszkankom powiatu mieleckiego cztery pytania:
- Jakie są pozytywne strony bycia kobietą?
- Kobieta, która jest dla mnie inspiracją?
- Najbardziej oryginalny prezent na dzień kobiet, jaki dostałam, to...
- Czego życzysz w ten dzień wszystkim mieszkankom powiatu?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.