Jak informuje tarnobrzeska policja w niedzielny poranek, 18 lutego, zatrzymane zostały dwie osoby podejrzane o handel zatrutym mięsem na targowisku w Nowej Dębie.
Jest to małżeństwo w wieku 55 i 56 lat. Wiadomo, że zajmowali się hodowlą trzody chlewnej na małą skalę.
- Handel domowymi wyrobami mięsnymi na targu miał podreperować domowy budżet. Te osoby przyznały się, że sprzedawały tę galaretę
- wskazuje Beata Jędrzejewska-Wrona, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
Jeszcze 18 lutego ma odbyć się przesłuchanie pod nadzorem prokuratura. Podstawą są dwa artykuły kodeksu karnego, które mówią o nieumyślnym spowodowaniu śmierci i uszczerbku na zdrowiu. Przypomnijmy. W sobotę, 17 lutego, w Nowej Dębie, przy placu targowym, mężczyzna sprzedawał z samochodu "swojskie" wyroby, w tym galaretę garmażeryjną. Osoby, które ją kupiły i zjadły, z objawami ostrego zatrucia trafiły do szpitala, jedna z nich zmarła. Policja poinformowała, że w niedzielę zgłosiły się kolejne dwie osoby, które tego dnia zakupiły galaretę.
Funkcjonariusze apelują o niespożywanie galarety kupionej 17 lutego od sprzedawcy obwoźnego w Nowej Dębie. Osoby posiadające informacje w sprawie, proszone są o kontakt z policją, telefon 510 997 280.
O tej sprawie pisaliśmy także tutaj:
Objawy zdrowotne zatrucia mięsem. Zatrucie mięsem - co robić, jak pomóc?
Oto wytyczne przedstawione przez GIS:Jeśli w ostatnim czasie jadłeś mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła, odczuwasz niepokojące objawy zdrowotne i podejrzewasz, że mogło jedzenie być zatrute – natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na 112!
Bądź świadomy objawów zatrucia – te mogą różnić się w zależności od rodzaju zatrucia oraz od tego, jak bardzo zatrute było mięso – to m.in.:
- Nudności – są jednym z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego. Osoba może odczuwać dyskomfort w żołądku i uczucie niechęci do jedzenia.
- Wymioty i biegunka – to naturalny sposób organizmu na pozbycie się toksyn. Mogą wystąpić zarówno po spożyciu zatrutego mięsa, jak i w trakcie trawienia.
- Bóle brzucha – ostre lub tępe. Mogą być różnie lokalizowane i nasilać się wraz z intensywnością zatrucia.
- Gorączka – w przypadku ciężkiego zatrucia pokarmowego może wystąpić gorączka, która jest reakcją organizmu na obecność toksyn.
- Ogólne osłabienie – zatrucie pokarmowe może prowadzić do ogólnego osłabienia, uczucia zmęczenia i apatii.
Podziel się informacjami dotyczącymi potencjalnego zagrożenia ze swoimi bliskimi, aby zapobiec spożyciu przez nich zatrutego mięsa oraz zachęcić ich do zachowania ostrożności przy zakupach spożywczych.
Kupuj mięso tylko w sprawdzonych miejscach. Jeżeli masz wątpliwości co do pochodzenia mięsa lub jego świeżości, zrezygnuj z zakupu lub skonsultuj się z właściwym terytorialnie inspektoratem weterynarii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.