Reklama

Prawdziwa broń, adrenalina, strzał, huk - niesamowite emocje. Tłumy na strzelnicy pod Rzeszowem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Prawdziwa broń, adrenalina, strzał, huk - niesamowite emocje. Tak jest na strzelnicy Husar w Rudnej Wielkiej pod Rzeszowem. Miejsca takie jak te, od zawsze cieszyły się zainteresowaniem. Niemniej od wybuchu wojny w Ukrainie, osób chcących po raz pierwszy doświadczyć strzelania z prawdziwego pistoletu, jest znacznie więcej.

"Zdecydowanie jest lepiej coś więcej wiedzieć o strzelaniu"

Sobotnie (2 kwietnia) południe. Wybieramy się do strzelnicy Husar w Rudnej Wielkiej. Na miejscu spotykamy jedną z grup, która przyjechała tutaj aż z Jarosławia i okolic. Wszystkie stanowiska strzeleckie są zajęte. 

Trwa pierwszy trening. Uczestnicy zapoznają się z najmniejszą bronią. Ładują ją nabojami, poznają postawę strzelecką. Każdy z nich jest pod opieką profesjonalisty. Tutaj nie ma miejsca na żaden błąd. To nie zabawa - to prawdziwa broń, prawdziwa amunicja. 

Paweł, współwłaściciel strzelnicy, wskazuje, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie zainteresowanie strzelaniem wzrosło kilkukrotnie. 

- W weekendy zawsze było sporo klientów, teraz jest ich jeszcze więcej. Podobnie jest w ciągu tygodnia. Nie ma dnia, kiedy nie byłoby nowych osób, chcących poznać naszą ofertę - mówi.  

Bez wątpienia konflikt zbrojny u naszych wschodnich sąsiadów w Ukrainie ma wpływ na wzrost zainteresowania tego typu sportem. 

- Zdecydowanie jest lepiej coś więcej wiedzieć o strzelaniu - przekazuje Paweł. Takie motywacje słyszy od klientów strzelnicy. 

Uczestnicy treningu strzeleckiego poznają po kolei każdy rodzaj broni. Od Glocka 17, poprzez  Sig Sauer 1911-22 czy HK P30L, po broń długą: AK 47, AR-15 Mossberg MMR i zwykły Mossberg. Podłoga jest pełna łusek, w powietrzu czuć i widać resztki prochu.

Realność konfliktu zbrojnego motywuje

Tomasz, który do Rudnej Wielkiej przyjechał ze znajomymi, mówi, że jego obecność na strzelnicy nie jest przypadkowa.

- Przede wszystkim to realność konfliktu, a co za tym idzie wcześniejsza chęć zapoznania się z bronią - przekazuje.

 
Mężczyzna nie wyklucza starania się o pozwolenie na broń. Na strzelnicy pierwszego kontaktu z bronią palną doświadczają m.in. Julia i Sylwia. 

- Bardzo chciałam doświadczyć tego, jak to jest strzelać z prawdziwej broni. Zaskoczona jestem tym, jak dużo trzeba użyć siły, chociażby do wkładania nabojów do magazynków - mówi Julia. - Kto wie, jakie czasy przed nami. Jeszcze nieco ponad miesiąc temu abstrakcją były pogłoski o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. Dziś wszyscy widzimy, co się dzieje. Lepiej cokolwiek wiedzieć - uzupełnia Sylwia. 

Grupa znajomych z Jarosławia i okolic zauważa także wielką determinację Ukraińców, którzy dzielnie walczą w obronie swojej ojczyzny. 

- Dawniej wydawało mi się, że kiedy konflikt zbrojny wybuchłby w Polsce, spakowałbym się i pojechał jak najdalej. Widząc, z jaką zaciętością Ukraina stawia opór okupantowi, to człowiek zmienia myślenie co do zrozumienia istoty patriotyzmu. Ukraińcy dają piękny przykład dla nas - o ojczyznę trzeba walczyć do ostatniej kropli krwi - mówi Konrad. 

Ministerstwo sportu uruchamia specjalny program strzelecki 

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 5 milionów złotych na pilotaż całkowicie nowego projektu upowszechniania strzelectwa w Polsce. Program skierowany będzie do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia i ma na celu między innymi popularyzację dyscypliny oraz upowszechnianie postaw proobronnych i patriotycznych wśród obywateli. Projekt jest pierwszym zadaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki ukierunkowanym na wzmacnianie potencjału obronnego kraju.

Program będzie realizowany w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku. Uczestnikami szkoleń dofinansowanych w ramach programu upowszechniania strzelectwa będą mogli być wyłącznie osoby pełnoletnie. Szkolenia będą odbywać się w grupach ćwiczebnych liczących maksymalnie 20 uczestników. Każda grupa ćwiczebna zrealizuje 12-godzinny program strzelecki, obejmujący:

  • część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji.
  • część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej, oraz małokalibrowej.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy