"Zdecydowanie jest lepiej coś więcej wiedzieć o strzelaniu"
Sobotnie (2 kwietnia) południe. Wybieramy się do strzelnicy Husar w Rudnej Wielkiej. Na miejscu spotykamy jedną z grup, która przyjechała tutaj aż z Jarosławia i okolic. Wszystkie stanowiska strzeleckie są zajęte.Trwa pierwszy trening. Uczestnicy zapoznają się z najmniejszą bronią. Ładują ją nabojami, poznają postawę strzelecką. Każdy z nich jest pod opieką profesjonalisty. Tutaj nie ma miejsca na żaden błąd. To nie zabawa - to prawdziwa broń, prawdziwa amunicja.
Paweł, współwłaściciel strzelnicy, wskazuje, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie zainteresowanie strzelaniem wzrosło kilkukrotnie.
- W weekendy zawsze było sporo klientów, teraz jest ich jeszcze więcej. Podobnie jest w ciągu tygodnia. Nie ma dnia, kiedy nie byłoby nowych osób, chcących poznać naszą ofertę - mówi.
Bez wątpienia konflikt zbrojny u naszych wschodnich sąsiadów w Ukrainie ma wpływ na wzrost zainteresowania tego typu sportem.
- Zdecydowanie jest lepiej coś więcej wiedzieć o strzelaniu - przekazuje Paweł. Takie motywacje słyszy od klientów strzelnicy.
Uczestnicy treningu strzeleckiego poznają po kolei każdy rodzaj broni. Od Glocka 17, poprzez Sig Sauer 1911-22 czy HK P30L, po broń długą: AK 47, AR-15 Mossberg MMR i zwykły Mossberg. Podłoga jest pełna łusek, w powietrzu czuć i widać resztki prochu.
Realność konfliktu zbrojnego motywuje
Tomasz, który do Rudnej Wielkiej przyjechał ze znajomymi, mówi, że jego obecność na strzelnicy nie jest przypadkowa.
- Przede wszystkim to realność konfliktu, a co za tym idzie wcześniejsza chęć zapoznania się z bronią - przekazuje.
- Bardzo chciałam doświadczyć tego, jak to jest strzelać z prawdziwej broni. Zaskoczona jestem tym, jak dużo trzeba użyć siły, chociażby do wkładania nabojów do magazynków - mówi Julia. - Kto wie, jakie czasy przed nami. Jeszcze nieco ponad miesiąc temu abstrakcją były pogłoski o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. Dziś wszyscy widzimy, co się dzieje. Lepiej cokolwiek wiedzieć - uzupełnia Sylwia.
Grupa znajomych z Jarosławia i okolic zauważa także wielką determinację Ukraińców, którzy dzielnie walczą w obronie swojej ojczyzny.
- Dawniej wydawało mi się, że kiedy konflikt zbrojny wybuchłby w Polsce, spakowałbym się i pojechał jak najdalej. Widząc, z jaką zaciętością Ukraina stawia opór okupantowi, to człowiek zmienia myślenie co do zrozumienia istoty patriotyzmu. Ukraińcy dają piękny przykład dla nas - o ojczyznę trzeba walczyć do ostatniej kropli krwi - mówi Konrad.
Ministerstwo sportu uruchamia specjalny program strzelecki
Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 5 milionów złotych na pilotaż całkowicie nowego projektu upowszechniania strzelectwa w Polsce. Program skierowany będzie do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia i ma na celu między innymi popularyzację dyscypliny oraz upowszechnianie postaw proobronnych i patriotycznych wśród obywateli. Projekt jest pierwszym zadaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki ukierunkowanym na wzmacnianie potencjału obronnego kraju.Program będzie realizowany w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku. Uczestnikami szkoleń dofinansowanych w ramach programu upowszechniania strzelectwa będą mogli być wyłącznie osoby pełnoletnie. Szkolenia będą odbywać się w grupach ćwiczebnych liczących maksymalnie 20 uczestników. Każda grupa ćwiczebna zrealizuje 12-godzinny program strzelecki, obejmujący:
- część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji.
- część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej, oraz małokalibrowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.