Reklama

To już trzecie spotkanie w sprawie kryzysu energetycznego. Powiat mielecki deklaruje 10% oszczędności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To już trzecie spotkanie w sprawie kryzysu energetycznego. Powiat mielecki deklaruje 10% oszczędności - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Powołana przez Starostę Mieleckiego Stanisława Lonczaka specjalny Zespół ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach stanowiących własność powiatu obradowała już po raz trzeci. Już od 1 października Powiat Mielecki ma zmniejszyć zużycie o 10%. "Zaproponowano pierwsze z planowanych do wdrożenia rozwiązań".

Oficjalna strona internetowa Powiatu Mieleckiego podaje, że właśnie odbyło się spotkanie Zespołu ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach należących do powiatu. Jest to już trzecie spotkanie, gdzie obradowano na temat rozwiązań mających pozwolić na oszczędzenie energii, a także ciepła w Mielcu i okolicach. 

Wspomniany Zespół został powołany specjalnie przez Starostę Powiatu Stanisława Lonczaka już końcem sierpnia. W jej skład weszli wszyscy pracownicy urzędu oraz dyrektorzy jednostek podległych powiatowi. Do głównych zadań Zespołu należy analiza obecnej sytuacji związanej z zapotrzebowaniem na prąd, gaz i wodę w budynkach należących do powiatu oraz - krótko mówiąc - sposobu na ich zaspokojenie przy maksymalnej obniżce kosztów.

To nie jedynie działania samorządu?

Warto zaznaczyć, że swego czasu władze powiatu wystosowali wniosek ze stanowiskiem w sprawie podwyżek cen na energię elektryczną. Dokument kierowany był do Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów i zawierał prośbę o podjęcie szybkich i skutecznych działań, które uchronią mieszkańców, i sam samorząd, przed skutkami kryzysu energetycznego.

"Podwyżki cen będą miały wpływ na zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów realizujących usługi komunalne (ścieki, woda, odpady), zadania związane z edukacją (szkoły) oraz kulturą sportem (baseny, hale itp.), co z kolei przełoży się na obciążenie budżetów domowych naszych Mieszkańców. Wzrost cen energii spowoduje także ogromny wzrost skali wydatków bieżących budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które w obecnym stanie prawnym muszą znaleźć finansowanie w dochodach bieżących budżetów” -  możemy przeczytać w piśmie.

Powiat Mielecki zaoszczędzi 10% zużycia energii?

Wiemy już, że pierwsze propozycje na oszczędności już padły. Co więcej, ustalono już, że ich wdrożenie pozwoli Powiatowi Mieleckiemu oszczędzić nawet 10% kosztów zużycia. Do tych rozwiązań będą należeć m.in. zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED i odnawialnych źródeł energii, montaż czujników ruchu oraz optymalizację ustawień ogrzewania i ograniczenie jego działania chociażby w godzinach popołudniowych czy w święta. Dodatkowo wszyscy pracownicy budynków powiatowych zostali przeszkoleni w temacie oszczędzania energii.

"Bezpośrednią przyczyną wystosowania stanowiska była właśnie oferta, jaką Grupa Zakupowa Powiatu Mieleckiego, obejmująca gminy powiatu mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne, otrzymała na zakup energii w 2023 roku. Jedyna oferta, złożona przez PGE Obrót S.A. opiewała na 67,2 mln zł i była o ponad 700% wyższa niż w roku bieżącym" - podaje powiat-mielecki.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy