Reklama

Wystawa w mieleckiej bibliotece upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się wystawa książek, publikacji o tematyce Powstania Styczniowego. Wystawa powstała z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania. Jest to ciekawa ekspozycja dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajemnice historii.


Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było to polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy.
Powstanie było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak i też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców.

Jeśli znajdą się miłośnicy zagłębiania tajemnic i ciekawostek dotyczących powstania, zachęcamy do wypożyczania książek, audiobooków i filmów z przygotowanej na tę okazję wystawy. O to kilka propozycji: „Powstanie Styczniowe” Stefana Kieniewicza, „Powstanie Styczniowe. Zryw wolnych Polaków” Jarosława Szarka czy „Bohaterowie Polskich Powstań Narodowych” Marka Baruckiego. Godna polecenia jest książka Jerzego Skrzypczaka „Pamięć gorzkiej chwały. Ziemia mielecka wobec powstania 1863 roku” omawiająca udział obywateli Ziemi Mieleckiej w styczniowej insurekcji i pomoc niesiona uczestnikom w kolejnych dekadach, czy książka Krzysztofa Haptasia „Walenty Działowski 1848-1918. Rzemieślnik. Powstaniec styczniowy. Ojciec rodziny”.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy