Reklama

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie odrzucaj — spróbuj zrozumieć!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie odrzucaj — spróbuj zrozumieć! - Zdjęcie główne

źródło: sunrise.mielec.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z kraju Dzisiaj, 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej właśnie okazji postanowiliśmy dla Was stworzyć krótki materiał, który z pewnością tego dnia (i nie tylko) pomoże lepiej zrozumieć osoby z autyzmem i osoby mające ASD. Tu przydała się pomoc członkini mieleckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Autystycznych i Niepełnosprawnych SUN RISE.

"Nie oceniaj, nie krytykuj, nie odrzucaj — spróbuj zrozumieć", to hasło, które powinno przyświecać nam nie tylko 2 kwietnia, ale przez cały rok. To jest również hasło nagłaśniane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Autystycznych i Niepełnosprawnych SUN RISE działające u nas, w Mielcu.

2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu

Aby lepiej zrozumieć osoby z autyzmem, należy zwrócić uwagę na 7 aspektów — kontakty społeczne, komunikację słowną oraz komunikację bezsłowną, emocje, bodźce i zmysły, trudne zachowania i kontakt z rodzicami. Każdy z tych czynników ma realny wpływ na zwiększenie świadomości na temat autyzmu.

Co powinniśmy wiedzieć na temat autyzmu?

Osoby autystyczne często nie potrafią właściwie interpretować sytuacji społecznych, dlatego też ich zachowania mogą być do nich nieadekwatne.

Chciałbym się z Tobą przywitać, jednakże trudno mu wyjść z inicjatywą... dlatego będzie mi łatwiej, jeśli Ty pierwszy podczas mi rękę. Nie gniewaj się, jak tego nie zrobię.

Niekiedy osoby autystyczne nie potrafią rozmawiać we właściwy sposób, mają tendencję do narzucania swoich tematów i powracania do jednego wątku. Mają też problem ze zrozumieniem bardziej skomplikowanych komunikatów, żartów, ironii czy sarkazmu.

Podobnie jest w komunikacji bezsłownej. Osoby autystyczne mogą nie rozumieć naszej mimiki, gestów czy tonu głosu. Trudno im też połączyć wszystkie komunikaty niewerbalne w całość.

Gdy nie robię tego, o co prosisz, to nie dlatego, że nie chcę, lecz po prostu nie rozumiem polecenia. Mów do mnie prostymi zdaniami.

Trudność sprawiają również emocje — takim osobom trudno je nazwać. Nie jest też łatwo im zrozumieć swoje własne emocje, co może prowadzić do głębokiej frustracji.

Nie rozpoznaję emocji. Nie umiem ich też wyrażać. Bądź dla mnie wyrozumiały.

Wszelki dotyk czy dźwięk może sprawić takiej osobie nawet ból. Zmysły osób autystycznych wydają się znacznie bardziej wyczulone.

Zdarza się, że płaczę i krzyczę... nie bój się, to nie znaczy, że jestem agresywny... ja po prostu boję się, gdy jest zbyt głośno, za dużo ludzi czy świateł"

To wszystko może prowadzić do wielu trudnych zachowań u osób autystycznych, które dla nas mogą być niezrozumiałe. Nie wycofujmy się, kiedy zaobserwujemy takie zachowania.

Rady dla nas w takich momentach to jasne i konkretne komunikaty oraz rozmowa o swoich odczuciach, opanowanie — nie warto się obrażać, zrozumienie i wsparcie, a także — w przypadku potrzeby — kontakt z rodzicami takiej osoby. Autyści często mogę nie umieć przekazać informacji o swoich problemach.

Artykuł stworzony na podstawie materiałów informacyjnych opracowanych i udostępnionych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Autystycznych i Niepełnosprawnych SUN RISE w Mielcu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy