reklama

Kościół MBNP w Mielcu wypełnił się muzyką podczas Koncertu Cecyliańskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: P. Konieczny

Kościół MBNP w Mielcu wypełnił się muzyką podczas Koncertu Cecyliańskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

To wydarzenie było nie tylko hołdem dla św. Cecylii, ale również pięknym początkiem obchodów jubileuszu Chóru „Akord”. | foto P. Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościMuzyka chóralna i organowa, wyjątkowe aranżacje i możliwość wsparcia lokalnej tradycji. Wydarzenie, które zainaugurowało obchody 55-lecia Chóru „Akord”, po raz kolejny potwierdziło, że sztuka ma moc jednoczenia i inspirowania.
reklama

W środowy wieczór, 20 listopada mielecka Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy wypełniła się dźwiękami wyjątkowej muzyki chóralnej i organowej. Tegoroczny Koncert Cecyliański, organizowany przez Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” we współpracy z Domem Kultury SCK oraz mielecką parafią, okazał się niezapomnianym wydarzeniem. Publiczność miała okazję przeżyć prawdziwą ucztę duchową, inaugurującą obchody 55-lecia działalności Chóru „Akord”.

Koncert Cecyliański – tradycja i emocje

Koncerty Cecyliańskie to stały punkt kulturalnego kalendarza Mielca, upamiętniający patronkę muzyki kościelnej – św. Cecylię. W tym roku wydarzenie zdominowała muzyka chóralna, której towarzyszyły utwory organowe i fortepianowe.

reklama

Wieczór rozpoczął się występem Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord” pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy. Publiczność mogła usłyszeć m.in. utwory takich kompozytorów jak Karl Jenkins, George Frideric Haendel, czy Ralph Vaughan Williams. Piotr Michalik, organista o uznanej renomie, zaprezentował swoje umiejętności na organach parafialnych, oraz Mateusz Ozga, uznany pianista młodego pokolenia.

Technologia w służbie muzyki

Nietypowym rozwiązaniem technicznym była transmisja występów instrumentalnych organisty, które odbywały się na chórze kościelnym. Dzięki ekranowi umieszczonemu w pobliżu ołtarza, publiczność mogła w pełni cieszyć się zarówno wizualnym, jak i dźwiękowym odbiorem występu.

reklama

W dalszej części koncertu ponownie zabrzmiał chór, który zakończył wieczór wykonaniem oratorium „A kto się odda w radość”. Emocje finałowe udowodniły, że Chór „Akord” wciąż pozostaje jednym z najważniejszych ambasadorów muzyki chóralnej w regionie.

Wsparcie dla chóru „Akord”

Podczas koncertu można było wesprzeć Chór „Akord” w realizacji ich kolejnego projektu – nagrania płyty z utworami inspirowanymi muzyką lasowiacką. Wsparcia można było udzielić na miejscu, w przygotowanych specjalnie punktach oznaczonych hasłem „Słuchasz ile chcesz, płacisz ile możesz”, lub przez internet. 

Muzyka na światowym poziomie

Piotr Michalik (ur. 1998) – organista. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów, a obecnie jest doktorantem tej samej uczelni. Studiował również w  Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niemcy). W 2014 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, a w 2018 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu (dyplom z wyróżnieniem). W 2023 roku otrzymał wyróżnienie na VIII Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu. Jest zdobywcą III miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór J. S. Bacha na V Festiwalu Organistów Diecezji Tarnowskiej „Cantantibus Organis - Tarnów-Tuchów 2017”. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. Pieter Dirksen, Jörg-Hannes Hahn. Poza działalnością solową koncertuje także z orkiestrami i zespołami kameralnymi.

reklama

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Cały czas bierze udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, kantaty, oratoria, festiwale muzyczne w Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy. Od kilku lat wraz z zaprzyjaźnionymi chórami koncertuje min. z Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Łukaszem Zagrobelnym, a ostatni taki koncert oratoryjny „A kto się odda w radość” odbył w grudniu ub. r. w Filharmonii Rzeszowskiej. Chór od lat organizuje koncerty kolędowe i pasyjne w Mielcu oraz tworzy własne projekty muzyczne jakim był ostatni koncert pieśni lasowiackich „Akord z przytupem”. W ostatnich dwóch latach koncertował między innymi w Paryżu, Pradze w Toskanii. Cyklicznie bierze udział w Mieleckim Festiwalu Muzycznym wykonując min. „Carminę Burana” Carla Orffa, „The Latin Jazz Mass” Martina Völlingera, „Stabat Mater” Johanna Mederitscha. Od 2024 roku rozpoczął współpracę z Mielecką Orkiestrą Symfoniczną. Zdobywca wielu prestiżowych nagród – 1-sze miejsca i złote dyplomy - na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą. Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa.
 
Grzegorz Oliwa jest profesorem sztuk muzycznych, pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 roku jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 roku regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Założyciel i dyrygent Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”.
Od 2005 roku współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską.
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama