Zdjęcia i filmy z drona lub samolotu pozwalają nam zobaczyć nasze miasto, wioskę czy osiedle z zupełnie nowej perspektywy. Kiedy patrzymy na miejsce z wysoka, odkrywamy nieznane kształty, wzory i kolory, które zwykle nie są widoczne z perspektywy codziennego życia. Widok z lotu ptaka może ujawnić układ ulic, rozplanowanie budynków, parki, place czy tereny zielone w sposób, którego nie bylibyśmy w stanie dostrzec na ziemi.
Nie tylko estetyczne walory sprawiają, że perspektywa z lotu ptaka jest fascynująca. Obraz z góry dostarcza również cennych informacji o rozwoju infrastruktury, zagospodarowaniu przestrzennym oraz wykorzystaniu terenów. Możemy dostrzec nowe inwestycje, rozwój przedsiębiorstw, zmiany w architekturze oraz ewolucję krajobrazu naszego miasta.
Miejscowość z lotu ptaka jest także doskonałym narzędziem do promocji turystycznej. Wirtualne wycieczki z użyciem dronów czy fotografii lotniczych pozwalają potencjalnym odwiedzającym zobaczyć najważniejsze atrakcje i urokliwe zakątki danego miejsca. Obrazy z lotu ptaka mogą być wykorzystywane w reklamach, przewodnikach turystycznych czy prezentacjach, przyciągając uwagę i zachęcając do odwiedzenia danej miejscowości.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy mieszkańcami danej miejscowości, czy przyjezdnymi, widok z lotu ptaka może zaskoczyć nas swoją pięknem i inspirującą perspektywą. Może pomóc nam docenić unikalne cechy naszego miasta, odkryć nowe miejsca i zrozumieć, jak układają się w niego poszczególne elementy. To zaproszenie do odkrywania naszej przestrzeni na nowo i dostrzeżenia piękna, które tkwi wokół nas.
Gmina Gawłuszowice
Gmina Gawłuszowice położona jest w północno-zachodniej części powiatu mieleckiego, w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, w pradolinie Wisły. Od zachodu sąsiaduje z gminą Borową, od południa z gminą Padew Narodowa, natomiast przez Wisłę z gminą Połaniec. Pod względem klimatycznym, glebowym i biologicznym obszar ten posiada naturalne walory Kotliny Sandomierskiej. Sieć rzeczną stanowią Wisła, Wisłoka i Stary Breń wraz z niewielkimi strumykami.Powierzchnia gminy wynosi 34,7 km kw. Zamieszkuje ją ok. 2,9 tys. osób w siedmiu miejscowościach: Kliszów, Ostrówek, Brzyście, Młodochów, Wola Zdakowska, Gawłuszowice, Krzemienica. Centrum samorządowo-usługowym są Gawłuszowice, gdzie znajdują się urząd gminy, filia banku, biblioteka, poczta, szkoła czy ośrodek zdrowia.
Gmina jest typowo rolnicza, z przewagą uprawy zbóż, roślin okopowych oraz hodowli bydła i trzody chlewnej.
Kościół parafialny w Gawłuszowicach
Niekwestionowanym walorem turystycznym jest modrzewiowy kościół parafialny w Gawłuszowicach, jeden z najwspanialszych zabytków architektonicznych na ziemi mieleckiej. Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha w Gawłuszowicach jest wpisany do rejestru zabytków, ma klasę zabytkową "0". Gawłuszowicką parafię uposażył Krystyn z Obichowa 12 marca 1215 r. Obecna świątynia jest trzecią z kolei. Ufundowali ją Maksymilian i Sieciech Ossolińscy.
Dworek w Woli Zdakowskiej
Dworek wzniesiono w 1911 r. dla rodziny Trzecieskich. Parterowy budynek z podpiwniczeniem o dachu dwuspadowym, wybudowany na rzucie prostokąta, frontem zwrócony na wschód. Z przodu posiadał ryzalit, z tyłu taras. Stanowi własność prywatną. Przy dworku zachował się także duży kompleks drzew i krzewów, spośród których na uwagę zasługują jesiony i topola szara.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.