reklama

Wycieczka i przejazd kolejką wąskotorową do Dynowa mieleckiej grupy MUTW [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ryszard Zieliński

Wycieczka i przejazd kolejką wąskotorową do Dynowa mieleckiej grupy MUTW [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

MUTW na wycieczce. | foto Ryszard Zieliński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościWrzesień i lato podsumowane, ładną pogodą i wspaniałą wycieczką przez członków MUTW. Przejazd kolejką był czasem wspomnień i częstych przejazdów pociągami obecnych uczestników.
reklama

Korzystając jeszcze ze słonecznej pogody przed rozpoczęciem roku akademickiego członkowie Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrali się na wycieczkę.

Tym razem celem podróży był Przeworsk, a głównym celem przejażdżka  funkcjonującą tam w okresie letnim, kolejką wąskotorową. Na stacji w Przeworsku pojawiły się dwa wagony, które ciągnęła lokomotywa.

Kolejka kursuje w sezonie letnim od maja do września w weekendy, jako pociąg turystyczny "Pogórzanin". wyjazd o godz. 9:00 ze stacji Przeworsk Wąski. Stacja kolejki wąskotorowej Przeworsk Wąski znajduje się przy stacji kolei normalnotorowej Przeworsk Główny.

reklama

Tor kolejki długość 46 km, wyjeżdża ze stacji Przeworsk Wąski i wiedzie przez miejscowości: Urzejowice, Krzeczowice, Kańczuga, Łopuszka Wielka, Manasterz, Zagórze, Hadle Szklarskie, Jawornik Polski, Szklary, Bachórz, końcowa stacja to Dynów. Krajobraz trasy kolejki jest wyjątkowo malowniczy, przebiega doliną rzeki Mleczki przez Pogórze Dynowskie i Dolinę Sanu.

Niezwykłą jej atrakcją jest najdłuższy w Europie tunel na liniach wąskotorowych o długości 602 m, biegnący pod górą Szklarką. W tym punkcie podróży ma miejsce 15-minutowy postój. Zgodnie z rozkładem jazdy, pociąg przyjeżdża do Dynowa na godz. 11.45

Po podróży koleją dalsza część podróży przebiegała w autobusie, do Dubiecka. Tam można oglądać pięknie odrestaurowany zamek, w którym obecnie znajduje się hotel i restauracja, gdzie uczestnicy spożyli  bardzo smaczny obiad, oglądnęli pięknie urządzone wnętrza, a potem spacerowali po urokliwym ogrodzie.

reklama

Zamek ten ma bardzo bogatą historię i był miejscem urodzenia dwóch znanych osób, które  zapisały się w pamięci potomnych. Pierwszym z nich był Stanisław Stadnicki, późniejszy dziedzic Nienadowej i Łańcuta. Zasłynął jako największy awanturnik I Rzeczpospolitej  i zyskał przydomek diabła łańcuckiego. 

Drugim to Ignacy Krasicki, późniejszy biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński, poeta, publicysta, jeden z głównych przedstawicieli oświecenia w Polsce.

Obecni na wyjeździe członkowie MUTW przeżyli niesamowitą przygodę.

reklama

Ciekawe informacje:

W Dynowie nad Sanem dla zwiedzających  istnieje możliwość pikniku oraz pieczenia kiełbasy, a także kąpieli lub wędkowania w rzece San. Jest również ciekawy, zabytkowy,  budynek dworca kolejowego, poczekalni, a także zabytkowa lokomotywa. 
Jeśli ktoś chce zjeść tradycyjny polski obiad z kuchni domowej w "Karczmie pod semaforem", należy wysiąść wcześniej, w Bachórzu o godz. 11.30 lub z Dynowa do Bachórza bezpłatnie dowożeni są smakosze regionalnej kuchni oraz amatorzy jazdy drezynami ręcznymi. 
W Bachórzu również wyeksponowany jest zabytkowy tabor kolejki wąskotorowej. Dodatkową atrakcją kolejki jest przejazd w odkrytych wagonach tzw. "letniakach", co sprawia pasażerom szczególną frajdę. Odjazd z Dynowa o godz. 14.30, a z Bachórza o godz. 14.45. 
Oddając sie przejazdom jest także zorganizowany powrót  do Przeworska na godz. 17.10.Tam można skorzystac z uroków miasta, spacer do centrum miasta ulicą Lubomirskich, obok kompleksu budynków przemysłowych, pozostałości po Cukrowni "Przeworsk", wejście do parku jest bramą północną. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama